Wymiana opiekunki na zleceniu

Jak powinien przebiegać proces wymiany opiekunki w Niemczech na miejscu zlecenia? Jakie informacje powinny być przekazane zarówno nowej opiekunce jak i podopiecznemu? Oraz jak dobrze przygotować seniora na zbliżającą się zmianę? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania, przybliżymy najważniejsze zagadnienia i punkty, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wymianie. Dzięki tym wskazówkom bez większego problemu opiekunka przygotuje miejsce zlecenia na przyjazd swojej zmienniczki.

Wymiana na zleceniu to bardzo ważny moment zarówno dla opiekunek, jak i dla seniora. Pamiętając o kilku radach, możemy bardzo ułatwić zmienniczce przejęcie obowiązków opiekuńczych. Przeczytaj więcej – obowiązku opiekunki Celem wymiany jest płynne przejście i kontynuacja opieki w oparciu o najważniejsze przekazane informacje, dzięki czemu opiekun lub opiekunka będą mogli spokojnie i w dobrej atmosferze rozpocząć swoją pracę, gdzie podopieczny nawet nie odczuje wielkiej zmiany, która by mogła na niego wpłynąć w sposób stresujący.

Poniżej przedstawiamy listę tematów oraz informacji, jakie powinna przygotować opiekunka dla swojej zmienniczki przejmującej obowiązki:

  • Jaka jest obecnie forma podopiecznego
  • Kto z rodziny odpowiedzialny jest za kontakt z opiekunką
  • Jeśli senior ma zaplanowane wizyty lekarskie – podać terminy
  • Jeśli do podopiecznego przyjeżdżają służby np. Pflegedienst czy Caritas – jakie zabiegi wykonują, jaki mają zakres działań, z jaką częstotliwością się pojawiają
  • Czy podopieczny uczęszcza do szkółki seniora, jeśli tak, to kiedy.
  • Kto jest odpowiedzialny za robienie zakupów  i gdzie się je robi
  • Gdzie w okolicy są inne ważne punkty usługowe, przychodnia, apteka
  • Kto odwiedza seniora i kiedy
  • Jaki jest rytm i plan dnia seniora, co lubi robić, co lubi jeść – dieta z protezą, czy wychodzi na spacer?
  • Kontakt do rodziny, przychodni, lekarza

Jeśli przy wymianie opiekunki spotykają się osobiście, powinny sobie przekazać wszystkie potrzebne informacje, zarówno w formie ustnej jak i najlepiej pisemnej, ponieważ nic wtedy nie umknie i zawsze do tych informacji można wrócić.

Warto przeczytać

Wypalenie zawodowe opiekunek osób starszych

Rozmowa przed wymianą opiekunów

Czasami pomocny też jest kontakt telefoniczny między opiekunkami, oczywiście jeśli jest taka możliwość i za obopólną zgodą. Dzięki temu już przed przyjazdem zmienniczka będzie mogła się wstępnie przygotować. Będzie wiedziała np. co powinna zabrać ze sobą do pracy, a co jest na miejscu, w jakiej kondycji jest podopieczny itp. Ma to także jeszcze inne znaczenie, a mianowicie buduje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie u opiekunki, która jedzie na to zlecenie pierwszy raz.

Przygotowanie podopiecznego

Warto pamiętać, że zmiana opiekunki czy opiekuna jest to moment, w którym podopieczny może odczuwać niepewność i niepokój, ponieważ miejsce opiekunki, którą znał zajmie ktoś nowy, więc naturalnie może czuć obawy. Dlatego ważne jest, by przygotować seniora na to wydarzenie. Należy poinformować, kiedy ta zmiana nastąpi, za ile dni, kto przyjedzie i jak ma na imię itp.

Umowa pracy opiekunki osób starszych – jak powinna wyglądać?

Przygotowanie miejsca pracy

Przydatne rady i wzajemna życzliwość na pewno przysłużą się dobrej atmosferze na miejscu pracy. Warto mieć na uwadze, że dzisiaj to my pomagamy przejąć zmienniczce miejsce pracy, a jutro ona pomoże nam. Jeśli chcemy budować przyjemną atmosferę pracy ze swoją zmienniczką, to na pewno nawet proste gesty życzliwości zawsze w tym pomogą. Co może być takim gestem? Na przykład zmiana pościeli dla zmienniczki, czystość i porządek w domu podopiecznego, zrobione podstawowe zakupy, może też być ciepły posiłek. Rozmowa o pracę opiekunki

Dla większości opiekunek podróż i dotarcie do domu podopiecznego trwa nawet kilkanaście godzin, dlatego też kilka małych gestów w kierunku nadjeżdżającej zmienniczki z pewnością będzie miło przyjęte. Kolejną rzeczą, która jest równie ważna, jest wzajemna wyrozumiałość między opiekunkami. Czasami może się tak zdarzyć, że np. zmienniczka będzie chciała, z ważnych powodów przesunąć swój przyjazd. Warto wtedy wykazać się wyrozumiałością i jeśli to tylko możliwe pójść na ustępstwo, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nam przydarzy się podobna sytuacja. Praca opiekunki bez języka

Warto też pamiętać, że proste słowo: dziękuję sprawia, że druga osoba, oferująca miły gest czuje się doceniona. Pamiętajmy, że i życzliwość działa też w drugą stronę! Asertywność w pracy opiekunki.

Comments are closed.