Panowanie nad złością, a opieka nad seniorem

panowanie-nad-zloscia-jak

Przez złość należy rozumieć nic innego, jak emocję, która jest w dużej mierze związana z pewnego rodzaju wzburzeniem. Złość stanowi przede wszystkim reakcję na przekroczenie granicy osobistej, niepowodzenie, bądź też zagrożenie pewnych potrzeb.

Emocja ta często pojawia się przez występowanie zawahania między uczuciem komfortu oraz poczucia własnego bezpieczeństwa. I może nam towarzyszyć w różnorodnych sytuacjach. Ważne jest jednak, aby potrafić w umiejętny sposób poradzić sobie ze złością, by nie wywierała ona destrukcyjnego wpływu na nas samych, jak również na osoby przebywające w naszym towarzystwie. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy podczas pracy opiekuna seniora jesteśmy przemęczeni oraz przeciążeni różnorodnymi obowiązkami. W takiej sytuacji problematyczne może okazać się nawet najmniejsze wydarzenie.  Praca opiekunki osób starszych Niemcy

Jak zapanować nad złością?

Opanowanie, empatia, cierpliwość i łagodny sposób wyrażania się jest kluczem w codziennej komunikacji z osobą starszą. Niekiedy opiekunka, w wyniku różnych codziennych sytuacji podczas wykonywania swojej pracy może stracić cierpliwość. Ważne jest, aby nie ulec tej emocji i odpowiednio ją opanować. Aby to skutecznie zrobić, trzeba zrozumieć czym jest złość i jak przepracować wewnętrzne wzburzenie emocjonalne.

Przeczytaj takżesenior u lekarza, o czym pamiętać

Złość należy kwalifikować, jako emocję naturalnie występującą i w niej samej nie ma nic złego. Bowiem negatywnym aspektem tej emocji może być wyłącznie sposób jej wyrażania. Dlatego najważniejsze jest to, aby nie pozwolić ponieść się złości i nie robić niczego, czego byśmy później mogli żałować. Nie można więc pozwolić, aby złość przejęła kontrolę nad naszym zachowaniem. Jedną z kwestii priorytetowych, o których trzeba pamiętać, aby niwelować uczucie pojawienia się złości, jest przede wszystkim odpowiednie wysypianie się oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Rutyna w pracy

Chodzi tutaj w szczególności o codzienną aktywność fizyczną, spożywanie zdrowych posiłków, jak również pozytywne nastawienie na co dzień. Warto także pamiętać o tym, aby podczas występowania tej emocji pracować w odpowiedni sposób nad swoim oddechem. Otóż należy przede wszystkim ustabilizować tempo swojego oddychania, a następnie zacząć powtarzać w myślach np. słowo “spokój”. Dzięki temu w szybki sposób uda nam się powrócić do równowagi emocjonalnej. Asertywność w pracy opiekunki.

Trzeba także zaznaczyć, iż w przeciwdziałaniu kumulowania się niezadowolenia oraz złości bardzo pomocne może okazać się również postępowanie w sposób asertywny w życiu codziennym. Dzięki temu będziemy w stanie wypracować u siebie pewne zachowania, które pomogą nam w pewnym sensie w byciu odpornym na duże uczucie złości. Ważne jest również aktywne rozwiązywanie pojawiających się problemów bieżących, aby problemy takie nie narastały i nie wzbudzały u nas poczucia irytacji. 

Jakie reakcje wyróżnia się przy występowaniu złości?

Przy występowaniu złości wyróżnia się dwie podstawowe reakcje, do których można zaliczyć przede wszystkim: reakcje fizjologiczne, jak również reakcje psychologiczne. Do reakcji fizjologicznych można zakwalifikować w szczególności takie kwestie jak: pojawienie się napięcia mięśniowego, szybkie bicie serca, pojawienie się podwyższonego ciśnienia krwi, jak również nadmierne pocenie się. Z kolei do reakcji psychologicznych można zaliczyć: uczucie utraty kontroli nad swoim zachowaniem, znaczące trudności w dokonywaniu jasnej oceny sytuacji, pojawienie się uczucia zakłopotania, uczucie braku zrozumienia, a także duże poczucie niesprawiedliwości.  Wyjazd opiekunki do Niemiec

Sposoby na wyładowanie swojej złości

Istnieje wiele sposobów na umiejętne wyładowanie swojej złości. Do jednych z tych metod można zakwalifikować przede wszystkim porozmawianie o tym z inną osobą, bądź spisanie swoich negatywnych myśli na kartkę papieru. Innym ze sposobów radzenia sobie z wyładowaniem złości jest między innymi wybranie się na spacer, bądź nawet krótki jogging. Nasze negatywne emocje w ten sposób zostaną zniwelowane, a my będziemy w stanie ponownie uzyskać swoją równowagę wewnętrzną. 

Umowa pracy opiekunki – na co zwrócić uwagę

Podstawowa różnica między złością, a gniewem

Złość bardzo często jest mylona z gniewem. Natomiast są dwa różne od siebie stany emocjonalne. Otóż złość to nic innego jak forma wzburzenia emocjonalnego, bądź pewna reakcja na niepowodzenie. Z kolei gniew to przede wszystkim stan irytacji oraz uczucie wrogości. 

Comments are closed.