Aktywność fizyczna seniorów – jak opiekunka może przyczynić się do poprawy sprawności ruchowej?

aktywnosc seniora

Aktywność ruchowa bardzo mocno wpływa na stan zdrowia i kondycję psychiczną. Oczywiście dotyczy to też osób starszych. Ze względu na stopień zaawansowania wieku, czy też związanego z nim osłabienia starczego, aktywność fizyczna seniorów pojmowana jest w bardziej lub mniej ograniczony sposób. Dla niektórych seniorów samodzielne przejście do łazienki może okazać się dużym wyzwaniem, gdzie dla innych jest niewystarczające, by zachować kondycję i przeciwdziałać chorobom. Dawka ruchu powinna być odpowiednio dostosowana do sprawności ruchowej podopiecznego i wpisywać się w codzienny plan każdego dnia. Praca Bielsko-Biała

W tym artykule skupimy się na zagadnieniu aktywności ruchowej samodzielnie mobilnych seniorów, którzy do poruszania się nie potrzebują ani rollatora, ani lekkiego wsparcia opiekunki.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Aktywność ruchowa seniora – dlaczego jest to takie ważne?

Z upływem lat organizm każdego człowieka staje się coraz bardziej podatny na cały szereg dolegliwości, związanych między innymi ze schorzeniami układu ruchu czy też krążenia. Wraz z utratą siły i napięcia mięśniowego słabnie również chęć na jakiejkolwiek formy ruchu, albo wręcz przeświadczenie, że aktywność fizyczna może zaszkodzić lub też przeznaczona jest wyłącznie dla zdrowych osób. Oczywiście jest to błąd, ponieważ codzienna dawka ruchu jest koniecznością, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i ma pozytywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Jest niczym najlepsze naturalne lekarstwo, które poprzez swoje profilaktyczne działanie może łagodzić już zaistniałe schorzenia. Asertywność w pracy opiekunki.

Aktywność fizyczna osoby starszej wpływa na:

  • zmniejszenie ryzyka zawału serca,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu,
  • zachowanie prawidłowej wagi ciała,
  • zredukowanie nadwagi lub otyłości,
  • łagodzenie przebiegu chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, miażdżyca, choroba wieńcowa,
  • dobre samopoczucie i zdrowy sen,
  • utrzymanie sprawności fizycznej,
  • kondycję stawów i mięśni,
  • szybszy powrót do sprawności po ewentualnym urazie,
  • profilaktykę chorób nowotworowych.

Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka spośród całego szeregu powodów, dla których aktywność ruchowa osób starszych jest dla nich nie tyle korzystna, co nawet mówiąc wprost – niezbędna. Dieta osoby starszej z protezą

Aktywność fizyczna podopiecznego – co zrobić jako opiekunka?

Podstawą w podejmowaniu i planowaniu aktywności fizycznej osoby starszej powinno być indywidualne podejście do seniora  i adekwatne dopasowanie ćwiczeń do jego kondycji, możliwości i stanu zdrowia. Praca opiekunki bez języka.

Przy wyborze rodzaju aktywności, pierwszej kolejności powinno się wykluczyć potencjalne wystąpienie poważnych skutków, jakimi są zaburzenia rytmu serca, krańcowe stadia chorób czy niewydolności krążenia. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować to z rodziną podopiecznego i zapytać o radę lekarza prowadzącego osoby starszej. Wtedy będziemy mieć pewność, że aktywność fizyczna i wybrany zestaw ćwiczeń jest dla seniora bezpieczny. Trzeba też zwrócić uwagę, że oprócz dostosowania pod względem poziomu zaawansowania, wybrana forma aktywności ruchowej była dla seniora po prostu przyjemna.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Spacer jako aktywność fizyczna seniora

Spacery są bezpieczną, uniwersalną, wygodną i przyjemną formą ruchu, której nie da się przecenić. Intensywność i długość spacerów powinna być dostosowana do aktualnej kondycji seniora. Jeśli tylko stan zdrowia podopiecznego na to pozwala, to można zastanowić nad stopniowym zwiększeniem dystansu, jednocześnie cały czas obserwując wydolność seniora. Można to zrobić jeśli senior sam wykazuje ku temu chęć i w żadnym przypadku nie należy podopiecznego do czegokolwiek zmuszać, ani wywierać presji. Ważne, aby spacery odbywały się regularnie i jeśli osoba starsza jest w bardzo dobrej kondycji, można rozważyć bardziej zaawansowane techniki spacerowania, takie jak np. Nordic Walking. Przy zwiększaniu dystansu senior może czuć się bezpieczniej, spacerując z kijami, które może niekoniecznie będą mu służyć do wytrawnego stosowania techniki Nordic Walking, a bardziej jako wsparcie. Asertywność w pracy opiekunki.

Aktywność fizyczna dla seniorów – basen

Osoby starsze jeśli to tylko możliwe, powinny starać się aktywnie utrzymywać organizm w jak najlepszej kondycji. To może im pomóc ograniczyć skutki procesów starzenia i zapobiec chorobom podeszłego wieku. Pływanie na basenie to idealny rodzaj wysiłku dla niemal każdego seniora. Jest nie tylko bezpieczną, ale także niezwykle skuteczną formą ruchu.

Dieta osoby z protezą

Warto zadać sobie pytanie, czy pływanie dla seniorów jest bezpieczne? Wybierając pływanie jako aktywność fizyczną, minimalizujemy ryzyko kontuzji niemal do zera. A to dlatego, że dzięki poruszaniu się w wodzie nasze ciało nie musi znosić prawie żadnych dodatkowych obciążeń poza naturalnym oporem wody. Z tego względu trening w basenie polecany jest szczególnie osobom starszym cierpiącym z powodu otyłości. Aktywność fizyczna w basenie zwiększa także ruchomość i mobilność naszych stawów, a wiele ruchów czy pozycji jest w wodzie duża łatwiejsze do wykonania. Osoby starsze, które mają ograniczenia stawowo-mięśniowe przez różnego rodzaju przykurcze, tonusy mięśniowe, czy zaniki mięśni, z powodzeniem mogą wykonywać trening w wodzie. Woda będzie ich sprzymierzeńcem, a pływanie sprawi, że ich układ ruchu w trakcie treningu w basenie będzie pracował tak jak powinien. Astma objawy.

Jeśli więc opiekunka ma tylko taką możliwość – powinna wybrać się z seniorem od czasu do czasu na basen.

Pamiętajmy, że opiekunka, zachęcając seniora do aktywności fizycznej, może jedynie łagodnie nakłaniać, motywując do np. spaceru, w żadnym razie nie może wywierać presji. Kondycja fizyczna i stan zdrowia podopiecznego ma tutaj kluczowe znaczenie i jest punktem wyjściowym do ustalenia zaleceń związanych z aktywnością ruchową seniora. Wszelkie ćwiczenia powinny być ustalane w porozumieniu z lekarzem, fizjoterapeutą i rodziną seniora. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy poinformować koordynatora wyjazdu o zaistniałej sytuacji, o próbach przekraczania granic i zakresu obowiązków, wymuszaniu działań na opiekunie przez podopiecznego, których nie było w umowie. Warto też przyjąć asertywną postawę jednocześnie dbając o spokojny przekaz z rodziną i seniorem. Astma objawy.

Comments are closed.