Asertywność w pracy – porady dla opiekunów seniorów

asertywnosc opiekuna

Praca z osobami starszymi dostarczać może wiele radości i satysfakcji. Kiedy polega ona na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu może być bardzo przyjemna zarówno dla opiekunów jak i dla samych seniorów. Czasami jednak w praktyce zdarza się tak, że nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Jakie mogą być tego powody?

Z czego może wynikać trudność w porozumieniu się z seniorem?

Osoby w zaawansowanym wieku zazwyczaj mają bardzo ugruntowane poglądy na wiele spraw. Ich doświadczenia, podparte wiekiem mogą dawać im poczucie nieomylności i wyższości. Czasami seniorzy nie chcą słuchać rad, czy zaleceń osób młodszych od siebie. Wszystkie te sytuacje mogą generować wiele nieporozumień, a nawet konfliktów, czasami dotyczących bardzo błahych spraw, takich jak chociażby zjedzenie obiadu czy przyjęcie leków. Pomoc osobie starszej u lekarza. Takie momenty są bardzo trudne dla opiekunów, których pracą jest przecież opieka i dbanie o zdrowie seniora. W jaki sposób można się dogadać tak, aby nie dać sobie wejść na głowę?

Sytuacje nie do przejścia?

Wyobraźmy sobie bardzo prostą sytuację. Opiekujemy się starszą osobą, która jest schorowana i słaba. Osoba ta odmawia zjedzenia obiadu. Nie działają prośby ani żadne inne sposoby. Mamy świadomość, że obiad jest bardzo ważny, ponieważ osoba, którą się zajmujemy, musi nabierać sił. Co wtedy? 

Dieta osoby starszej z protezą

Kolejną sytuacją, która może generować wiele problemów i trudności są nadmierne żądania ze strony seniora. Jak można zachować się, kiedy osoba, którą się opiekujemy, wymaga od nas rzeczy, przekraczających znacznie nasz zakres obowiązków. W jaki sposób odmówić? Co powinniśmy zrobić?

Wsparcie koordynatora wyjazdu.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy poinformować koordynatora wyjazdu o zaistniałej sytuacji, o próbach przekraczania granic i zakresu obowiązków, wymuszaniu działań na opiekunie przez podopiecznego, których nie było w umowie. Warto też przyjąć asertywną postawę jednocześnie dbając o spokojny przekaz z rodziną i seniorem. Astma objawy.

Asertywność

Asertywność jest to umiejętność wyrażania w sposób otwarty własnego zdania, a także uczuć i postaw. Pomaga ona postawić granice, nie naruszając przy tym praw ani granic drugiej osoby. Jest to umiejętność odpowiedniego zachowania się z uwzględnieniem szacunku zarówno do siebie jak i innych. Z założenia wydaje się to jasne i proste, jednak kiedy przełożymy to na, chociażby wyżej wymienione sytuacje, okazuje się, że asertywność to naprawdę trudna umiejętność. Istnieje wiele sposobów i technik, aby ćwiczyć swoją asertywność. Warto jest wykorzystywać je nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. Praca opiekunki bez języka.

Asertywna odmowa

Jedną z najprostszych, a zarazem najtrudniejszych do wykonania metod jest po prostu powiedzenie “nie”, w sposób zdecydowany i pewny siebie. W niektórych sytuacjach warto swoją odmowę uzasadnić jednym, prostym zdaniem. Przykładowo – “Nie. Nie dam Panu bananów, bo lekarz zalecił, aby ich unikać”. Aby utrzymać pozytywną relację, można dodać: “Ale jeśli Pan chce, to mogę przynieść jabłka”. Przepraszanie, tłumaczenie się czy też podawanie dużej liczby powodów swojej odmowy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Łatwiej jest osiągnąć cel opanowaniem, łagodnością, spokojem i konkretami.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Uporczywe prośby

Jak skutecznie reagować na uporczywe prośby? Oto bardzo prosty, pomocny schemat. Kiedy słyszymy prośbę, na którą nie możemy się zgodzić – asertywnie odmawiamy. Kiedy prośba się powtarza – my również powtarzamy. Następnie warto zastosować parafrazę – czyli powtórzyć słowa prośby dodając asertywną odmowę na koniec. Można też odwołać się do własnych uczuć. Komunikaty te należy powtarzać do skutku. Praca Bielsko-Biała

Jak przyjmować krytykę?

Nikt nie lubi być krytykowany. Przyjmowanie krytyki może być naprawdę trudne. W jaki sposób można to asertywnie zrobić? Po pierwsze najważniejsze jest, aby umieć oddzielić obiekt krytyki od całej reszty swoich działań. Jeśli zostaliśmy skrytykowani za niedopilnowanie jednej rzeczy, to nie oznacza, że we wszystkim jesteśmy beznadziejni. Warto też pokazać, że przyjmujemy i rozumiemy powód tej krytyki, a także określić swoje uczucia wobec zaistniałej sytuacji. Należy też ustosunkować się do treści i formy krytyki. Pamiętajmy też, że jeżeli mamy inne zdanie niż osoba krytykująca, to mamy prawo je zachować. Asertywność w pracy opiekunki.

Pomagaj mądrze

W pracy takiej, jak ta możemy doświadczyć wielu sytuacji, w których będziemy musieli odmawiać zrobienia pewnych rzeczy albo egzekwować od seniora zrobienia czegoś. Niejednokrotnie usłyszymy z tego powodu wiele nieprzyjemnych słów i określeń. Warto jest w takich momentach bazować właśnie na swojej asertywności i pamiętać, że należy pomagać mądrze i nie zapominać o sobie i swoich granicach. Rollator dla osób starszych

Comments are closed.