Opiekunka Niemcy – praca opiekunki w Niemczech od A do Z

Sektor opieki jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Niemczech. W szczególności w ostatnich latach zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wzrasta. Wynika to z faktu, że wiele osób starzeje się i potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu i wykonywaniu zwykłych czynności życiowych, takich jak jedzenie, kąpiel i ubieranie się.

Opiekunki w Niemczech mają wiele do zrobienia! Ich zadaniem jest opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz innymi osobami, które potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Opiekunowie muszą upewnić się, że ich pacjenci są bezpieczni, zdrowi i szczęśliwi przez cały dzień. Opiekunki osób starszych kontaktują się także z rodziną podopiecznego, by ustalać ważne aspekty sprawowania opieki nad seniorem. Znajomość języka niemieckiego jest tutaj bardzo przydatna.

Zadania opiekunki osób starszych w Niemczech – co należy do obowiązków opiekunek osób starszych? Praca opieka Niemcy

Zadania opiekunki osób starszych w Niemczech są bardzo zróżnicowane. W zależności od konkretnych potrzeb osoby, którą mamy się opiekować, musimy dostosować swoje zadania do jej potrzeb i możliwości. Ogólnie jednak istnieje kilka podstawowych czynności, które będą należały do obowiązków opiekunów osób starszych w Niemczech.

Do podstawowych zadań należy:

 • dbanie o higienę i ubieranie się;
 • wstawanie i kładzenie się do łóżka;
 • przygotowywanie posiłków i przekąsek;
 • przewożenie podopiecznego na spotkania lub w inne miejsca, do których chce się udać;
 • rozmowy lub czytanie książek;
 • granie z podopiecznym w gry;
 • monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego;
 • dbanie o dobre samopoczucie seniora.

Opiekunka osoby starszej może zajmować się także prowadzeniem gospodarstwa domowego.

To tylko niektóre z zadań opiekunki osób starszych w Niemczech. Elastyczność w zakresie obowiązków jest konieczna w zawodzie opiekunek osób starszych, gdyż należy brać pod uwagę różne zdarzenia losowe, które mogą się przydarzyć podczas opieki nad seniorem. Pozytywne usposobienie opiekunki osób starszych pomaga w wypełnianiu zakresu obowiązków oraz radzeniu sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami, takimi jak chociażby pogorszenie stanu zdrowia osoby w podeszłym wieku.

Zarządzanie lekami i monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego jako jeden z ważniejszych obowiązków opiekunek osób starszych – opieka Niemcy

W większości przypadków opiekunowie osób starszych muszą wiedzieć, jak zarządzać lekami swoich podopiecznych. Może to obejmować podawanie tabletek i zastrzyków lub zmianę bandaży na ranach. Jeśli senior bierze zbyt wiele tabletek lub ma problemy z połykaniem, być może opiekunka będzie musiała rozgnieść je do smoothie lub zupy. Jeśli osoba ta nie jest w stanie utrzymać szklanki lub kubka, być może opiekunka będzie musiała pomóc jej przy użyciu rurek do karmienia lub innych urządzeń, które dostarczają jedzenie i napoje bezpośrednio do żołądka lub jelit (tzw. karmienie dojelitowe).

Jeśli opiekujemy się osobą cierpiącą na demencję lub chorobę Alzheimera, monitorowanie schematu przyjmowania leków może być szczególnie trudne, ponieważ osoba ta może zapomnieć, kiedy ostatnio wzięła tabletkę lub ile jej zażyła. W takim przypadku ważne jest, aby śledzić te informacje za pomocą pisemnego harmonogramu, który obejmuje wszystko, od leków i suplementów po witaminy i leki bez recepty. Należy również przechowywać kopie.

Zadania opiekunki osób starszych – tworzenie relacji z podopiecznym

Kiedy podejmujemy się roli opiekuna osoby starszej, warto pamiętać, że jest to relacja. Dlatego, w miarę możliwości, interesujmy się życiem swojego podopiecznego. Pamiętajmy, że ta relacja musi być zbudowana na zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Stworzenie relacji z klientem pomoże mu poczuć się komfortowo w sytuacjach, gdy mówi o swoich obawach i prosi o pomoc. Pomaga to również zapewnić im komfort, gdy potrzebują go najbardziej.

Jako opiekun, ważne jest, aby zrozumieć znaczenie tworzenia tej relacji ze swoim podopiecznym.

Oto kilka wskazówek, jak najlepiej nawiązać tę relację:

 • poznajmy swojego podopiecznego – dowiedzmy się, co lubi robić i o czym lubi rozmawiać. Poznajmy jego upodobania i niechęci. Gdy poznamy seniora, będzie nam łatwiej zrozumieć jego potrzeby;
 • bądźmy wrażliwi na uczucia osoby starszej – osoby starsze mogą mieć pewne nawyki lub rutyny, do których przywykły, takie jak jedzenie o tej samej porze każdego dnia lub drzemka o określonej godzinie. Szanujmy te zwyczaje i starajmy się ich nie przerywać, chyba że jest to absolutnie konieczne (np. w nagłych wypadkach);
 • bądźmy cierpliwi – mamy do czynienia z ludźmi, którzy mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne lub mieć problemy z radzeniem sobie z normalnymi codziennymi zadaniami. Nie powinniśmy nigdy ich oceniać ani się niecierpliwić, jeśli nie reagują dobrze na nasze instrukcje lub prośby. Ważne jest również, abyśmy traktowali ich z szacunkiem i godnością przez cały czas;
 • dotrzymanie towarzystwa – jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych rzeczy, o które opiekunka powinna się zatroszczyć. Musi być w stanie angażować się w znaczące rozmowy z podopiecznymi i pomagać im w opanowaniu nastrojów, jeśli stają się zdenerwowani lub przygnębieni. Towarzystwo może być również bardzo terapeutyczne dla seniorów, którzy doświadczają samotności lub depresji.

Kiedy stworzymy relację ze swoim podopiecznym, będzie to dużym ułatwieniem dla obu stron. Jeśli seniorzy czują się z nami komfortowo, wtedy są bardziej skłonni prosić o pomoc, gdy jej potrzebują.

Zadania opiekuna osoby starszej – z jakimi chorobami przyjdzie nam się zmierzyć? Opiekunka osoby starszej

Głównym zadaniem opiekuna jest utrzymanie zdrowia i samodzielności osoby starszej na tyle, ile to możliwe. Jak jednak to zrobić, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z tak różnorodnymi chorobami, które niekiedy są dla nas nowe? W jaki sposób je leczyć? Jakie leki należy stosować?

O jakich chorobach trzeba wiedzieć, będąc opiekunem osób starszych?

Seniorów dotyka wiele chorób. Niektóre z nich mają charakter przewlekły i leczy się je długofalowo, inne są ostre i wymagają pilnego leczenia. W każdym przypadku ważne jest, aby umieć w porę rozpoznać te objawy i podjąć odpowiednie działania.

Wiele osób starszych cierpi na problemy z sercem, choroby nerek, cukrzycę, osteoporozę lub inne choroby. Do najczęstszych problemów zdrowotnych wśród osób starszych należą m.in.:

 • niewydolność serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zapalenie stawów,
 • cukrzyca,
 • choroby nerek,
 • zaćma,
 • osteoporoza,
 • choroba Alzheimera,
 • demencja.

Należy pamiętać, że każdy nowy niepokojący objaw trzeba zgłosić niezwłocznie do lekarza prowadzącego naszego podopiecznego. Warto prowadzić notatki – pozwoli to nam wychwycić pewne zależności występujących objawów, które mogą się okazać bardzo istotne w wywiadzie lekarskim. Nigdy samodzielnie nie stawiajmy diagnoz i nie wdrażajmy leczenia – może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Z każdą wątpliwością zgłaszajmy się do pielęgniarki lub lekarza. Dobro naszego podopiecznego jest najistotniejsze.

Jak wygląda poranek opiekunki osoby starszej w Niemczech? Opieka Niemcy

Zwyczajny poranek rozpoczynają czynności związane z toaletą. Jeśli podopieczny wymaga pomocy w skorzystaniu z toalety, kąpieli i przebieraniu się, to rolą opiekunki jest udzielić mu wsparcia i dopilnować, by poranna toaleta przebiegła bez problemów. Do ogólnych czynności w trakcie porannej toalety, takich jak przebranie się, kąpiel, mycie zębów, można doliczyć także golenie czy układanie włosów – może to stanowić przyjemną część dbania o siebie i poprawić samopoczucie seniora.

Kolejnym etapem jest karmienie osoby starszej. Opiekun musi przygotować jedzenie zgodnie z preferencjami i możliwościami podopiecznego. Następnie należy przypomnieć o przyjmowaniu tabletek o określonych porach oraz dopilnować, by wszystkie lekarstwa zostały przyjęte zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się, że osoby starsze mają zapewnione wizyty Pflegedienst, czyli pielęgniarki, która podaje leki, pomaga w higienie osobistej czy podaje zastrzyki.

Ponadto, opiekunowie osób starszych muszą pomagać podopiecznym w jedzeniu i piciu. Np., gdy ktoś nie jest w stanie przełknąć bez zakrztuszenia się z powodu niewyraźnej mowy lub osłabienia mięśni przełyku, opiekunka osób starszych będzie musiała zapewnić pomoc podczas posiłków.

Po śniadaniu przychodzi czas na sprzątanie po sobie – mycie rąk i twarzy, mycie zębów itp. Wielu seniorów potrzebuje wsparcia w zakresie tych czynności. W razie potrzeby można zająć się np. zmianą pościeli.

Po wspólnym śniadaniu często przychodzi czas na posprzątanie w mieszkaniu, tak by stanowiło ono bezpieczną przestrzeń dla seniora. Należy zadbać o to, by na podłodze nie było żadnych przeszkód, o które osoba starsza mogłaby się potknąć. Warto pamiętać o starciu kurzy.

Później przychodzi moment na spędzenie czasu wolnego na rozmowie, rozwiązywaniu krzyżówek czy innych czynnościach, które sprawiają podopiecznemu radość.

Warto zrobić zakupy, by można było przyrządzić wartościowy obiad dla seniora w dbałości o stan zdrowia podopiecznego.

Czas wolny w pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech – praca opiekuna

Po wspólnym spożyciu obiadu, opiekunka osób starszych zazwyczaj ma czas wolny. Może go dowolnie wykorzystać. W tym czasie podopieczny odpoczywa, zajmuje się swoimi ulubionymi czynnościami, często po południu seniora odwiedza rodzina.

Ważne jest, by opiekunki osób starszych w Niemczech zadbały o swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Choroba osoby sprawującej opiekę nad seniorem jest czymś zrozumiałym, wtedy agencja opiekunek osób starszych zapewnia zastępstwo na czas niedyspozycji. Praca opiekunki to często spore wyzwanie, jednak satysfakcja i wysokie zarobki rekompensują pewne niedogodności, takie jak chociażby nieprzewidywalność tego, co może się wydarzyć w ciągu dnia.

W czasie wolnym opiekunki osób starszych mogą podnosić poziom znajomości języka niemieckiego. Dobra znajomość języka niemieckiego znacznie ułatwia pracę – tworzenie więzi z podopiecznym i rozumienie jego potrzeb jest zdecydowanie prostsze.

Gdy opiekunka odpoczywa od swoich obowiązków, może spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi – utrzymywanie kontaktów społecznych jest bardzo istotne dla zachowania dobrego samopoczucia i stabilności emocjonalnej.

Wieczór opiekunki osób starszych w Niemczech – jakie obowiązki czekają na opiekunkę osoby starszej wieczorem?

Późne popołudnie to odpowiedni czas, by senior zjadł kolację. Zbyt późne spożywanie posiłków może utrudnić zasypianie i spowodować dyskomfort. Opiekunka osób starszych towarzyszy seniorowi podczas posiłku, mogą porozmawiać, pooglądać telewizję, budując przy tym więź. Jeśli pogoda i stan zdrowia podopiecznego pozwalają, można wybrać się na spacer, żeby dotlenić się przed snem.

Wieczór to często czas odpoczynku. Jednak dla osoby starszej zasypianie może być trudne. Powodem jest nierzadko stres, niepokój lub depresja spowodowana samotnością lub bólem. Opiekun może być w stanie pomóc podopiecznemu zrelaksować się, rozmawiając z nim czy słuchając muzyki. Przed położeniem się do łóżka senior musi się umyć, przebrać, przyjąć wszystkie leki – w tych czynnościach wspiera go opiekunka. Jej zadaniem jest dopilnowanie i pomoc, by wieczorna rutyna przebiegła bezpiecznie i dokładnie.

Ile godzin pracuje opiekunka osób starszych w Niemczech?

To, ile godzin dziennie pracuje opiekunka zależy od konkretnych potrzeb podopiecznego i jego sytuacji rodzinnej. Szukając ofert pracy dla opiekunek osób starszych przez agencję, mamy pewność, że zakres obowiązków oraz czas pracy będzie zawarty w umowie. Takie czynniki, jak czas pracy, wynagrodzenie są omawiane przed rozpoczęciem zlecenia, dlatego opiekunka wie, jak będzie wyglądał jej dzień w pracy z seniorem. Oczywiście, jak już wcześniej wspominaliśmy, praca opiekunki wymaga pewnej elastyczności z uwagi na możliwość wystąpienia różnych niespodziewanych sytuacji związanych ze zdrowiem podopiecznego.

Praca opiekunki to wyzwanie i ogrom satysfakcji

Praca opiekuna jest wymagająca, a zarazem niesamowicie satysfakcjonująca. Jest to praca, która wymaga poświęcenia, zaangażowania, współczucia i cierpliwości. Osoby starsze są często słabe i potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Mogą mieć problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub choroby serca, które wymagają dokładnego monitorowania. Ich mobilność może być ograniczona z powodu problemów związanych z wiekiem i będą potrzebować kogoś, kto pomoże im wstać z łóżka, skorzystać z łazienki lub wziąć leki na czas.

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki osoby starszej to zapowiedź sporej zmiany w życiu. Przyjmując ofertę pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, musimy mieć świadomość tego, jak wygląda ta praca na co dzień, z jakimi wyzwaniami się wiąże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!