Brak apetytu jest częstą dolegliwością u osób starszych. Z wiekiem zmniejsza się poczucie smaku i zapachu, co sprawia, że jedzenie staje się mniej przyjemne. Ponadto w miarę pogarszania się zdrowia fizycznego, senior może nie mieć ochoty na jedzenie w takim samym stopniu, jak kiedyś. Warto przyjrzeć się z czego faktycznie wynika utrata apetytu u osoby starszej – może to być zupełnie normalna kolej rzeczy, jednak są sytuacje, w których może to być groźne dla podopiecznego.
Przyczyny braku apetytu u osób starszych – bodźce fizyczne i psychiczne
Brak apetytu u osób starszych może być spowodowany wieloma czynnikami. Niektóre z nich mają charakter fizyczny, a inne psychologiczny.
- Przyczyny fizyczne
- Zmiany hormonalne – z wiekiem organizm produkuje mniej hormonów. Należą do nich hormon wzrostu, testosteron i estrogen. Niższe poziomy hormonów sprawiają, że organizm jest mniej wrażliwy na ich działanie. Może to prowadzić do braku apetytu i utraty wagi w starszym wieku.
- Efekty uboczne leków – wiele leków stosowanych w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie stawów, depresja czy choroby serca, może powodować skutki uboczne, jak na przykład nudności i wymioty, które również mogą przyczyniać się do utraty wagi i braku apetytu u osób starszych.
- Cukrzyca i nowotwory – utrata apetytu może być również spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub leczenie nowotworów chemioterapią i radioterapią. Na przykład, jeśli ktoś poddawany był radioterapii w ramach leczenia raka, może być narażony na zwiększone ryzyko rozwoju owrzodzeń jamy ustnej, które mogą prowadzić do bólu lub trudności w przełykaniu, a następnie sprawiać, że nie je tyle, ile zwykle. To skutkuje niedostatecznym poziomem składników odżywczych w organizmie.
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe – z wiekiem układ pokarmowy staje się mniej wydajny i może powodować niestrawność i biegunkę lub zaparcia. Ponadto niektóre leki mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, które wpływają na zdolność do jedzenia.
- Brak snu – brak snu jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty apetytu u osób starszych. Gdy nie śpią wystarczająco dużo, ich organizm nie ma czasu na odpoczynek i odbudowę poziomu energii. Z tego powodu trudniej jest się skoncentrować i podejmować decyzje, co zwykle wpływa na nawyki żywieniowe.
- Słaby stan uzębienia – brak apetytu u osób starszych jest często spowodowany złym stanem uzębienia. Brak zębów lub ich zły stan może utrudniać przeżuwanie pokarmu. Może to prowadzić do utraty apetytu, a w efekcie do niedożywienia lub odwodnienia.
- Przyczyny psychologiczne
- Depresja, niepokój i stres – kiedy senior czuje się przygnębiony lub niespokojny, trudno jest mu skoncentrować się na dobrym odżywianiu i dbaniu o zdrowie. Wiadomo, że depresja wpływa na apetyt, powodując całkowitą utratę zainteresowania jedzeniem. Wiele osób cierpiących na depresję ma również problemy ze snem, co może dodatkowo zmniejszać apetyt.
- Niska samoocena – kiedy człowiek czuje się źle we własnej skórze, nie ma ochoty dużo jeść. Może to być spowodowane utratą samodzielności lub odrzuceniem przez rodzinę. Może to mieć również swoją przyczynę w istniejących chorobach psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe.
Jakie zagrożenia niesie brak apetytu u osoby starszej? Na co powinna zwrócić uwagę opiekunka osób starszych? Opieka w Niemczech
Jeśli opiekunka zauważy, że jej podopieczny w podeszłym wieku nie je, ważne jest, aby natychmiast zajęła się tym problemem. Nieleczona utrata apetytu może prowadzić do niedożywienia lub innych komplikacji zdrowotnych u osób starszych.
Ryzyko niedożywienia wzrasta wraz z wiekiem. Niedożywienie jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Głównym powodem tego zwiększonego ryzyka jest fakt, że starsi dorośli spożywają mniej pokarmów niż młodsi. Często mają też problemy z żuciem i trawieniem pokarmów stałych, ze względu na problemy stomatologiczne i inne problemy zdrowotne. W związku z tym trudniej jest im uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych z samego pożywienia.
Jeśli senior traci apetyt i wydaje się to dla niego nietypowe, należy jak najszybciej porozmawiać o tym z lekarzem i rodziną podopiecznego. Istnieje wiele powodów, dla których osoba starsza może stracić apetyt. Mogą to być zarówno problemy fizyczne, takie jak przeziębienie lub grypa, jak i problemy psychiczne, takie jak depresja lub lęk.
Jak pobudzić apetyt u seniora? Opiekunka osoby starszej
Osoby starsze często mają problemy z apetytem. Jeśli nasz podopieczny je mniej niż zwykle, warto wypróbować poniższe wskazówki, aby pobudzić jego apetyt.
- Osoby starsze chętniej spożywają mniejsze porcje
Spróbujmy zmniejszyć wielkość posiłków lub przekąsek o połowę lub więcej. Można też spróbować podawać seniorowi pięć mniejszych porcji w ciągu dnia, zamiast trzech większych.
- Próbowanie różnych pokarmów może zachęcić do jedzenia
Jeśli osoba starsza nie lubi określonego rodzaju jedzenia, należy spróbować podać je w inny sposób lub z innymi składnikami. Na przykład, jeśli dana osoba nie lubi rosołu z mięsem z kurczaka, można spróbować zmieszać pierś z kurczaka z innymi warzywami, takimi jak marchewka lub kabaczek i przygotować gulasz, zamiast podawać gotowaną pierś z kurczaka samą w sobie.
- Warto pomyśleć o prezentacji jedzenia
Jeśli senior nie jest głodny, bo nie podoba mu się wygląd jedzenia, spróbujmy nadać daniu bardziej apetyczny wygląd, dekorując je kolorowymi owocami i warzywami. Zamiast kanapek i sałatek, można przygotować jedzenie typu „finger food”, które nie wymaga dużego wysiłku, na przykład krakersy lub kostki sera, ponieważ łatwiej jest je wziąć do ręki i zjeść bez użycia sztućców. Często senior wymaga pomocy podczas spożywania posiłków, wtedy warto z nim ustalić, jak konkretnie ma ta pomoc wyglądać, by była dla niego komfortowa. Zrozumienie drugiego człowieka często bywa odpowiedzią na wiele nurtujących nas problemów – tak też może być w przypadku braku apetytu u seniora.
- Wspólne spożywanie posiłków z osobami starszymi
Nawet jeśli podopieczny nie ma zbyt dużego apetytu, dobrze jest jeść razem z nim. Jest to świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu, a także pomaga wytworzyć pozytywne skojarzenia z jedzeniem.
Rola opiekunki osób starszych
Seniorzy miewają problemy z jedzeniem. Utrata apetytu wiąże się z podeszłym wiekiem, chorobami, stanem psychicznym. Rolą opiekunki osób starszych jest obserwowanie stanu podopiecznego. Analiza nawyków żywieniowych jest bardzo istotna, gdyż pozwoli wyciągnąć wnioski na temat stanu zdrowia podopiecznego oraz podsunie nam pomysły, które mogą przekonać seniora do spożywania większej ilości pokarmów. Zadaniem opiekunek osób starszych jest troska o dobre samopoczucie seniora, a prawidłowe odżywianie z pewnością ma na nie wpływ. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której totalnie brak nam pomysłu na to, jak sobie radzić z brakiem apetytu seniora, warto skontaktować się z jego lekarzem prowadzącym, który na pewno udzieli cennych rad. Inną opcją jest sięgnięcie po sugestię od innych opiekunek osób starszych, które bez wątpienia borykają się z podobnym problemem. Wsparcie drugiej osoby, która doskonale wie, co robić, może okazać się bardzo przydatne.
Dodaj komentarz