Jak bezpiecznie dbać o aktywność osób starszych – praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunki osób starszych odgrywają istotną rolę w życiu seniorów. Pomagają im prowadzić zdrowe, produktywne życie, co może być bardzo satysfakcjonujące. Może to być jednak również stresujące i wymagające.

Opiekunowie często muszą radzić sobie z różnymi zadaniami, takimi jak pilnowanie rozkładu dnia swoich bliskich, zachęcanie ich do ćwiczeń fizycznych i zapewnianie im zajęć towarzyskich. Jednak jak zadbać o aktywność podopiecznego we właściwy sposób?

Aktywność fizyczna seniora – pomoc w codziennym funkcjonowaniu i poprawie stanu zdrowia podopiecznego

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy, a także poprawić nastrój i zdrowie psychiczne. Spacery, joga czy tai chi to dobre opcje, które warto rozważyć, jeśli szukamy sposobów na poprawienie zdrowia fizycznego osoby starszej. Jeśli ma ona już problemy z poruszaniem się z powodu zapalenia stawów lub innych schorzeń, porozmawiajmy z lekarzem o sposobach utrzymania sprawności fizycznej bez obciążania stawów.

Zapewnienie aktywności podopiecznym – rola opiekunek osób starszych

Seniorzy, którzy są aktywni fizycznie, zazwyczaj żyją dłużej i czują się lepiej niż ci, którzy nie są aktywni. Dobrze jest, aby dorośli spędzali co najmniej 2,5 godziny tygodniowo na ćwiczeniach aerobowych o umiarkowanej intensywności, takich jak szybki spacer, jazda na rowerze po równym terenie lub na rowerze stacjonarnym. W harmonogramie powinny znaleźć się również dwa dni w tygodniu na ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak podnoszenie ciężarów lub korzystanie z taśm oporowych. Seniorzy powinni także przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonywać jakiś rodzaj treningu równowagi.

Zachęcanie seniora do ćwiczeń

Jeśli nasz podopieczny niechętnie ćwiczy, spróbujmy zaproponować mu zajęcia, które go interesują. Na przykład, jeśli lubi uprawiać ogród, zaproponujmy spacery po okolicy, podczas których zaangażujemy go do wyrywania chwastów lub ręcznego pielenia, zamiast używania narzędzi, takich jak grabie i łopaty, które wymagają większej siły górnej części ciała.

Nie zapominajmy o aktywności umysłowej osoby starszej

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie aktywności osób starszych jest zajęcie ich umysłów ciekawymi zadaniami i obowiązkami. Można to zrobić, dając im do rozwiązania łamigłówki lub krzyżówki albo zadając pytania związane z aktualnymi wydarzeniami lub historią. Zdrowy umysł pozwoli na zadbanie także o zdrowie fizyczne.

Przeciwwskazania do aktywności fizycznej dla osoby starszej – o czym musi pamiętać opiekunka osób starszych?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wielu przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej przez osoby starsze. Istnieją jednak pewne schorzenia, które mogą sprawić, że wykonywanie ćwiczeń będzie bardziej niebezpieczne.

Na przykład w przypadku osteoporozy, niskiej gęstości kości lub złamań, należy unikać aktywności, które obciążają kości i stawy. Należą do nich biegi i skoki oraz podnoszenie ciężarów.

Osoby cierpiące na choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę powinny porozmawiać z lekarzem o ewentualnych ograniczeniach, których należy przestrzegać podczas ćwiczeń.

Osoby z poważnym zapaleniem stawów lub osteoporozą powinny zaczynać ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność, w miarę przystosowywania się organizmu do zwiększonego poziomu aktywności.

Najlepiej jest poradzić się lekarza prowadzącego naszego podopiecznego. Z pewnością zasięgnięcie fachowej rady będzie rozsądnym posunięciem, przecież chodzi o to, by aktywność fizyczna pomogła, a nie zaszkodziła.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej seniora

Dla wielu osób starzenie się to czas spowolnienia i zmniejszenia aktywności. Ćwiczenia fizyczne mogą jednak pomóc w utrzymaniu zdrowia i niezależności w starszym wieku.

Regularne ćwiczenia mogą pomóc:

  • zachować sprawność fizyczną – regularne ćwiczenia pomagają zachować sprawność fizyczną i zdrowie poprzez budowanie siły mięśni i poprawę równowagi, co może zapobiegać upadkom i urazom;
  • kontrolować masę ciała – aktywność fizyczna spala kalorie i pomaga kontrolować masę ciała. Jeśli senior ma nadwagę lub otyłość, regularna aktywność fizyczna pomoże mu bezpiecznie schudnąć, chroniąc jednocześnie jego kości i mięśnie przed uszkodzeniami, które mogą być spowodowane noszeniem dodatkowych kilogramów;
  • utrzymać zdrowe kości – ćwiczenia z obciążeniem, takie jak chodzenie, bieganie lub taniec, pomagają utrzymać mocne kości poprzez zwiększenie ilości wapnia, który jest wchłaniany z pożywienia. Dzięki temu są one mniej narażone na złamania. Ćwiczenia z obciążeniem wzmacniają również kości poprzez zwiększenie ich gęstości, dzięki czemu są one w stanie lepiej przenosić ciężar ciała bez łamania się (pękania);
  • poprawić krążenie – serce pompuje krew poprzez naczynia krwionośne zwane tętnicami i żyłami. Ćwiczenia pomagają poprawić przepływ krwi przez te naczynia, co poprawia wydolność kluczowych podczas treningu organów poprzez dostarczenie im bogatej w tlen krwi.

Jakie ćwiczenia fizyczne wybrać dla osoby starszej? Opieka w Niemczech

Najważniejsze jest znalezienie zajęcia, które sprawi osobie starszej przyjemność. Gdy znajdziemy coś, co lubi, łatwiej będzie przekonywać seniora do uprawiania tych aktywności.

Nie trzeba zapisywać się na siłownię, ani uczęszczać na zajęcia. Może to być tak proste, jak codzienny spacer wokół bloku lub weekendowa przejażdżka rowerem.

Jeśli lekarz stwierdzi, że senior może ćwiczyć, warto spróbować poniższych ćwiczeń:

  • spacery – nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu i można to robić wszędzie – w domu lub na zewnątrz. Spacery są dobre dla serca i płuc, a także pomagają utrzymać ciało elastyczne i silne;
  • jazda na rowerze – jazda na rowerze ma te same zalety, co chodzenie, ale pozwala pokonać większy dystans i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu;
  • taniec lub inne rodzaje ćwiczeń aerobowych (na przykład zumba) – ćwiczenia te wykorzystują duże grupy mięśni i powodują szybsze niż zwykle bicie serca, co poprawia wytrzymałość i napięcie mięśni całego ciała. Ćwiczenia aerobowe pomagają też kontrolować masę ciała, ponieważ dzięki zwiększonemu metabolizmowi (tempo, w jakim organizm zużywa energię) szybko spalają się kalorie podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu;
  • pływanie – to świetna forma aktywności o niskim stopniu intensywności, z której mogą korzystać seniorzy. Jest to także dobre ćwiczenie dla osób z bólami stawów lub problemami z poruszaniem się. Nie trzeba być mistrzem olimpijskim, aby czerpać korzyści z pływania. Pływanie wymaga pewnej siły górnej części ciała, ale nawet jeśli senior jej nie ma, może zanurzyć się w wodzie. Woda podtrzymuje ciężar ciała i pomaga zmniejszyć obciążenie stawów i mięśni.

Opieka nad osobami starszymi – wsparcie aktywności fizycznej seniora

Jak widać rodzajów aktywności fizycznej, którą mogą uprawiać osoby starsze, jest naprawdę wiele. Jako opiekunki osób starszych mamy wspierać naszego podopiecznego w dbaniu o stan zdrowia, pomagać w wykonywaniu niektórych ćwiczeń i po prostu towarzyszyć seniorowi. Wspólny ruch to korzyść dla obu stron!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *