Jakie są obowiązki opiekunki osoby starszej?

obowiazki opiekunki niemcy

Przed podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to przede wszystkim powinno się dobrze poznać zakres przyszłych obowiązków. Wymagane będą konkretne umiejętności i odpowiednie cechy charakteru.

W tej pracy najważniejszymi cechami charakteru opiekunki z pewnością są empatia i poszanowanie osoby starszej. Starość jest naturalnym etapem życia i dotyczyć będzie wszystkich bez wyjątku, dlatego warto zrozumieć czym jest, aby wiedzieć jak postępować opiekując się seniorem. Pamiętajmy, że każdy ma prawo do tego, aby swoje ostatnie lata spędzić spokojnie i godnie. Praca opiekunki bez języka

Dlatego też opiekunka powinna być osobą zarówno sprawną fizycznie, a jednocześnie opanowaną jak i cierpliwą. Podeszły wiek też rządzi się swoimi prawami, przejawiając np. apatią, rozdrażnieniem, wybuchami gniewu, na które to opiekunka powinna być odporna. Pomocna jest tutaj podstawowa wiedza medyczna i rozeznanie czym są choroby wieku starczego. Lepsze zrozumienie specyfiki tej pracy pozwala na swobodniejsze poruszanie się w obszarze zadań opiekuńczych.

Przeczytaj – Przygotowanie do pracy za granicą

Warto zacząć od podstaw, czyli na czym tak naprawdę polega praca opiekunki osób starszych w Niemczech i jakie obowiązki do niej należą. Przede wszystkim, głównym punktem pracy opiekunki seniora jest pomoc drugiej osobie, gdzie obowiązki będą zależeć od potrzeb podopiecznego. Taka pomoc polega głównie na wykonywaniu codziennych czynności związanych z przebiegiem dnia seniora, albo wyręczeniu go w aktywnościach, z którymi już sobie nie radzi.

Należy pamiętać, że decydując się na takie zajęcie, trzeba być osobą odpowiedzialną. Praca będzie odbywać się u boku drugiego człowieka, którego funkcjonowanie w życiu codziennym zależy od opiekunki. Zarówno senior będzie polegać na opiekunce, jak i jego rodzina, która z różnych przyczyn, nie może zająć się swoim bliskim. Asertywność w pracy opiekunki.

Należy pamiętać, że decydując się na takie zajęcie, trzeba być odpowiedzialną. Praca będzie odbywać się u boku drugiego człowieka, którego funkcjonowanie w życiu codziennym zależy od opiekunki. Zarówno senior będzie polegać na opiekunce, jak i jego rodzina, która z różnych przyczyn, nie może zająć się swoim bliskim. Parkinson objawy.

Zakres obowiązków opiekunki seniora

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest dość szeroki i wymaga posiadania konkretnych umiejętności jak i odpowiednich cech charakteru. W największej mierze uzależniony jest od kondycji seniora i formy pomocy, której potrzebuje. Obszar ogólnych obowiązków zwykle jest podobny, indywidualnie dopasowany do potrzeb osoby starszej.

W Sensis Care szczególną dbałość przykładamy do predyspozycji zatrudnianych przez nas opiekunek. Każda osoba biorąca udział w rekrutacji jest dopasowywana do zadań, którym może sprostać. Ilość uwagi i czasu potrzebnego do wypełnienia zlecenia niemal za każdym razem jest inna. Dzieje się tak, ponieważ nie ma dwóch identycznych podopiecznych, tak samo, jak nie ma dwóch takich samych opiekunek.

Umowa pracy opiekunki – na co zwrócić uwagę

Zakres obowiązków jest zawsze opisany w ofercie danego zlecenia. Przed wyjazdem do pracy koordynator wyjazdu Sensis Care szczegółowo instruuje o zakresie obowiązków wymaganych w danym przypadku. Na miejscu opiekunka pozostaje pod zdalną opieką koordynatora, a we wdrożeniu pomóc może również rodzina osoby starszej lub wyjeżdżająca poprzedniczka.

Opiekunka mieszka, pracuje i jest obecna w domu swojego podopiecznego, pracując zazwyczaj około 8 godzin dziennie (przez ten czas wykonuje obowiązki względem seniora), a pozostała część doby jest tzw. czasem czuwania, który oznacza, że opiekunka jest w pobliżu, zawsze gotowa służyć pomocą i wsparciem seniorowi, gdy ten o to poprosi z różnych przyczyn.

Obowiązki, z którymi będzie musiała zmierzyć się opiekunka, zwykle można pogrupować na dwie dziedziny:

Czynności skupiające się na opiece nad seniorem, czyli:

Towarzystwo i wsparcie emocjonalne, aktywizacja seniora. Pomoc w czynnościach higienicznych, toalecie oraz w ubieraniu podopiecznego. Kontrola regularnego przyjmowania leków. Pomoc w poruszaniu się w obrębie domu, czy też wożenie podopiecznego (jeśli opiekunka ma prawo jazdy).

Zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, czyli np.:

Sprzątanie powierzchni codziennie użytkowanych przez podopiecznego, w tym m.in. odkurzanie czy mycie podłóg, pranie i prasowanie, przygotowanie i podawanie posiłków, robienie zakupów, opieka nad zwierzęciem domowym, oraz inne, niezbędne obowiązki domowe.

Aktywizacja seniora

Jednym ze wspomnianych obowiązków opiekunki osób starszych jest aktywizacja podopiecznego. Jeśli pozwala na to stan zdrowia seniora, powinno się zabierać go na spacery, zachęcać do wysiłków intelektualnych oraz mobilizować do podejmowania aktywności dnia codziennego. Te starania szczególnego znaczenia nabierają w przypadku osób starszych cierpiących na choroby otępienne, takie jak m.in. Alzheimer.

Aktywizacja może polegać na właściwej organizacji czasu seniora oraz na zaplanowaniu dla niego zajęć pozytywnie wpływających na jego stan psychofizyczny. Często mogą one skutkować spowolnienie lub nawet zatrzymanie rozwoju choroby. Aby wzmocnić poczucie przydatności u osoby starszej, istotnym elementem jest również wyznaczanie podopiecznemu prostych zajęć, które może wykonać samodzielnie. Bardzo dobry wpływ będzie miała też rozmowa, ćwiczenie pamięci lub np. gry planszowe. Niezbędnym elementem aktywizacji podopiecznego jest także zmobilizowanie go do aktywności fizycznej, w miarę jego możliwości.

Korzyści dla seniora wynikające z obecności opiekunki

Pojawienie się opiekunki niejednokrotnie wiąże się z bardzo pozytywną zmianą w życiu podopiecznego. Obowiązki opiekunki w Niemczech w oczach seniora nie ograniczają się do opieki osobistej czy pomocy z poruszaniem się oraz podawaniem leków. Osoba starsza widzi dużo więcej, jest wdzięczna za wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach, jak i za wspólne radosne przeżywanie radosnych chwil.

Warto przeczytać – Wypalenie zawodowe opiekunek

Codzienne życie seniora zmienia się diametralnie, ponieważ na zawsze może pożegnać się z samotnością, tak częstą i dotkliwą dla osób w zaawansowanym wieku. Osoba opiekunki widziana oczami podopiecznego to uosobienie oparcia i doskonałe towarzystwo. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy między osobą starszą a osobą pełniącą nad nią opiekę pojawia się dużo silniejsza więź niż zwykła relacja pracodawcy i pracownika. Zlecenia dla opiekunki na wymianie

Na przestrzeni czasu osoby się do siebie przywiązują, gdzie zawiązują się nawet przyjaźnie.

Comments are closed.

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!