Jak radzić sobie ze stresem podczas opieki nad osobą starszą?

Stres jest normalną reakcją na zmiany lub wyzwania. Często jest katalizatorem, który może sprawić, że staniemy się lepszą i silniejszą osobą. Ale stres może być także przytłaczający i wyniszczający. Jeśli nie jest kontrolowany, może prowadzić do chorób i dolegliwości.

Praca opiekunki może być stresująca i trudna

Opiekunki osób starszych często muszą pracować w stresujących sytuacjach. Poza obciążeniem emocjonalnym, związanym z opieką nad osobą starszą, istnieje wiele innych czynników, które sprawiają, że ta praca staje się trudniejsza.

Najczęstsze czynniki stresogenne – opiekunka osób starszych w Niemczech

  1. Mało czasu dla siebie

Opiekunka osoby starszej zazwyczaj ma mało czasu, by zadbać o siebie i swoje potrzeby osobiste. Musi pogodzić pracę z rodziną i przyjaciółmi, co jest niezbędne do zachowania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ważne jest także, aby znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne i właściwą dietę, co pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego i wyczerpania. Umiejętność organizacji czasu pracy i czasu wolnego jest bardzo istotna w zawodzie opiekunek osób starszych.

  1. Nadmierne obciążenie pracą

Opiekunka osoby starszej czasem może czuć się przytłoczona ilością pracy, którą musi wykonać każdego dnia, zwłaszcza jeśli nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Oczywiście, obowiązki opiekunki osób starszych są określone w umowie, więc wiadomo, co należy robić. Jednak w tym zawodzie zdarzają się sytuacje, których nie da się przewidzieć, a które mogą być źródłem stresu, np. nagła choroba podopiecznego.

  1. Problemy z komunikacją ze współpracownikami lub rodziną podopiecznego

Problemy z komunikacją powodują zamieszanie i stres w pracy, ponieważ uniemożliwiają wzajemne zrozumienie swoich oczekiwań i potrzeb. Skuteczne komunikowanie się ze współpracownikami lub rodzinami klientów może znacznie ograniczyć tego typu problemy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy opiekunki osób starszych – wskazówki

  1. Czas dla siebie

Bycie opiekunką, która zajmuje się osobami starszymi, może być bardzo wymagające, dlatego ważne jest, aby poświęcić sobie trochę czasu. Upewnijmy się, że każdego dnia zaplanujemy czas, w którym możemy się zrelaksować, zrobić coś przyjemnego i spędzić chwilę z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Warto zacząć ćwiczyć – to pomaga uwolnić trochę energii i pozbyć się stresu.

2. Wsparcie innych opiekunek, koordynatora, terapeuty i rodziny

W miarę możliwości należy szukać wsparcia u kogoś innego, kto opiekuje się starszą osobą. Jeśli w naszym życiu są inne osoby, które także piastują podobne stanowisko, spróbujmy się z nimi spotkać i podzielić swoimi doświadczeniami, a także uczyć się od siebie nawzajem. Wsparcie osoby, która doskonale rozumie nasze położenie jest bezcenne!

3. Zachowanie porządku niweluje poziom stresu

Warto znaleźć sposoby na zmniejszenie poziomu stresu w domu podopiecznego oraz w swoim, czyli wszędzie tam, gdzie przebywamy najdłużej. Jeśli w naszym domu jest pełno bałaganu, spróbujmy go uprzątnąć – może się to wydawać trudnym zadaniem, ale po jego wykonaniu poczujemy ogromną różnicę w swoim samopoczuciu. Posprzątane otoczenie ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie!

Planowanie dnia – organizacja w pracy dla opiekunek osób starszych

Przydatną umiejętnością jest planowanie z wyprzedzeniem. Opiekunki osób starszych mogą myśleć, że nie mają czasu na planowanie, ale planowanie jest ważne, ponieważ pomaga zorganizować dzień i skupić się na tym, co najważniejsze. Do zadań opiekunki należy naprawdę sporo spraw, dlatego tym bardziej, dobrze jest zrobić sobie listę, by o niczym nie zapomnieć.

Techniki relaksacyjne dla opiekunek osób starszych

Techniki relaksacyjne to świetny sposób na zmniejszenie stresu i niepokoju. Pomagają także radzić sobie z emocjami, poprawiają nastrój i pozwalają lepiej spać w nocy. Oto kilka technik relaksacyjnych dla opiekunów osób starszych w Niemczech:

  • relaksacja fizyczna: polega na głębokich wdechach i wydechach – wdech przez nos, wydech przez usta. Następnie zamykamy oczy i koncentrujemy się na rozluźnieniu wszystkich mięśni – od stóp do głowy. Skupiamy się po kolei na każdej grupie mięśni, aż do osiągnięcia całkowitego spokoju i relaksu;
  • wizualizacja: polega na wyobrażeniu sobie rzeczy czy sytuacji, które sprawiają nam radość, przywołują spokój. Może to być np. czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi albo wyjazd na wakacje. Możemy też skupić się na nadchodzącym pozytywnym wydarzeniu.

Wypalenie zawodowe opiekunek osób starszych w Niemczech

Wypalenie zawodowe to zespół wyczerpania emocjonalnego i depersonalizacji. Dochodzi do niego, gdy opiekunka osób starszych nie czuje się już spełniona w swojej roli, a potrzeby pacjenta stają się przytłaczające. Objawy obejmują zmęczenie, utratę radości z życia, cynizm i oderwanie od pracy.

Opiekunki osób starszych są narażone na wypalenie, ponieważ trudno jest zapewnić opiekę osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, takie jak demencja, bo nie potrafią jasno komunikować swoich potrzeb. Opiekunowie często czują, że nie mają wpływu na sytuację i obwiniają się, gdy sprawy idą źle.

Opiekunowie mogą zapobiegać wypaleniu zawodowemu, biorąc wolne na odpoczynek, regularnie ćwicząc i spędzając czas poza pracą na zajęciach, które sprawiają im przyjemność. Czynności, takie jak praca w ogrodzie lub gotowanie, mogą pomóc rozładować stres. Czytanie książek lub oglądanie telewizji może sprawić, że opiekunowie nie będą izolować się w swoim środowisku pracy.

Gdy poczujemy się źle, nasz nastrój spadnie i nie będziemy sobie radzić z naszymi emocjami, koniecznie poprośmy o pomoc – przyjaciół, rodzinę, koordynatora z agencji pracy dla opiekunek. Z pewnością takie wsparcie okaże się cenne i pomoże w radzeniu sobie ze stresem. Pamiętajmy, że praca opiekunki osób starszych jest wymagająca, ale satysfakcja, jaką ze sobą niesie, jest zdecydowanie warta wysiłku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *