Choroba Parkinsona – Co warto wiedzieć?

Choroba Parkinsona jest przewlekłym schorzeniem o podłożu neurologicznym. Jest chorobą układu ruchowego. Jej istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu.

Co to jest choroba Parkinsona i jakie są jej objawy?

Pierwsze objawy choroby dotyczą najczęściej jednej połowy ciała, może występować utykanie, szuranie nogami podczas chodzenia. Główne objawy, które występują, mając tę chorobę to: sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe, które objawia się podczas swobodnego spoczynku, z reguły zanika podczas wykonywania ruchów dowolnych (na przykład leżąc swobodnie, występuje drżenie na rękach, natomiast po podniesieniu ich w górę i jednocześnie zginając palce, drżenie zmniejsza się). Ważne jest, aby w momencie drżenia nie wywoływać napiętej sytuacji, która mogłaby stresować i oddziaływać na chorego.

Powstaje spowolnienie ruchowe także w zakresie mimiki twarzy oraz mowy. Kolejnym z występujących objawów jest niestabilność postawy. W istocie są to bardziej trudności z utrzymaniem równowagi. Osoba chorująca na Parkinsona potrzebuje osoby odpowiedzialnej, która się nią zaopiekuje. 

Warto zaznaczyć, że powinniśmy w domu posiadać poręcze, by w  momencie utraty równowagi chorujący mógł się złapać. Nie powinniśmy również stawiać niepotrzebnych rzeczy na podłodze takich jak pudełka, które stanowią przeszkodę.

Powinniśmy zaopatrzyć się w wygodne, dobrze trzymające się buty, na niewysokim obcasie, które mogłyby zmniejszyć szansę na upadek. (lepiej chyba jeśli będziemy mówić, że to osoba chora powinna takie rzeczy mieć i na to uważać, albo opiekunka nie stawiać przedmiotów na ziemię) Oprócz objawów wynikających z narządu ruchów możemy też zauważyć między innymi spadek ciśnienia krwi, co skutkuje zasłabnięciem lub omdleniem, zaburzenia pracy pęcherza moczowego, nadmierne pocenie się, uczucie ciężkiego oddychania bądź wydzielanie się dużej ilości śliny lub suchość w jamie ustnej, łojotok, czyli stan zapalny skóry objawiający się nadmierną produkcją łoju.

Zaburzenia nastroju

Przyczyną zaburzeń nastroju w chorobie Parkinsona są zmiany w obrębie niektórych obszarów mózgu, które odpowiadają za produkcję tzw. neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Zaburzenia nastroju mogą pojawić się w dowolnym momencie choroby. Do najczęstszych zaburzeń nastroju należą: depresja, czyli jedna z najpowszechniej spotykanych chorób psychicznych, która objawia się poczuciem smutku, pustki i beznadziei. Częste przyczyny występowania depresji u osoby chorującej na Parkinsona to: nadużywanie alkoholu i leków, wcześniej przebyta depresja, depresja w rodzinie, brak lub niewielkie wsparcie od bliskich osób, wczesny wiek zachorowania na Parkinsona. Depresja może nasilać chorobę; lęk- skutkuje poczuciem zagrożenia, jest długotrwały i ma negatywny wpływ na nasze życie. Kiedy objawy się nasilają, lęk towarzyszy również podczas wykonywania codziennych czynności. Za zaburzenia lękowe  w dużym stopniu odpowiadają czynniki biologiczne. Wiele źródeł potwierdza, że są to prędzej czynniki biologiczne, niż psychologiczne i społeczne; apatia- brak zainteresowania, entuzjazmu lub motywacji do działania, lub niechęć do przebywania w towarzystwie.

Zaburzenia psychotyczne

Częstym problemem występującym są halucynacje, czyli doznania zmysłowe, które nie wynikają z rzeczywistego działania jakiegoś bodźca. Występuje przekonanie, że naprawdę się widzi pewne zjawiska lub odczuwa i w żaden sposób nie można przekonać do tego, że odczucia nie są prawdziwe. Początek psychozy zaczyna się zazwyczaj wieczorami, nocą, co może się wiązać z sytuacjami, które nam się śnią. Jednymi ze zjawisk halucynacji mogą być dzieci, zwierzęta, twarze znanych, obcych nam ludzi. Wraz z biegiem czasu, te zaburzenia pojawiają się również za dnia.

Zaburzenia snu

Bezsenność jest najczęstszym zaburzeniem snu, dotyczy 30–60% chorych. Występuje ona głównie w postaci przerywanego snu i przedwczesnego budzenia z niemożnością ponownego zaśnięcia. Czasem osoba chora wybudza się ze snu z powodu występujących bóli przy napięciach mięśni, skurczy lub z powodu znacznie nasilonego drżenia podczas spoczynku. Jeśli choroba jest zaawansowana, to chorujący może również się wybudzać z powodu niewygodnej pozycji dla niego. Zwalczanie zaburzenia snu poprawiają ogólne samopoczucie. Ważne jest to, aby w ciągu dnia zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, nie podawać choremu dużej ilości kofeiny oraz alkoholu, szczególnie w porze popołudniowej, powinien unikać drzemek w ciągu dnia oraz unikanie przed snem, tematów, które mogłyby wywołać niepokój, który sprawiłby problem z zaśnięciem.

Zaburzenia poznawcze

U pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona wyróżnić można: otępienia, spowolnienie myślenia, zaburzenia pamięci, zaburzenia możliwości dokonywania operacji poznawczych, przetwarzania informacji, analizy syntezy, wyciągania wniosków, zaburzenia orientacji przestrzennej. Jeżeli istnieje taka opcja, wypada zapewnić choremu trening, mający na celu rehabilitację funkcji poznawczych. Zazwyczaj u osób starszych chorujących na Parkinsona występuje cechy takie jak: perfekcjonizm, sztywność myślenia, staranie do posiadania kontroli oraz nadmierna powolność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!