Astma u osób starszych – czy jest groźna?

astma-u-seniora

Choroby układu oddechowego dotykają również seniorów – jedną z nich jest astma. Przyczyną tej choroby są infekcje zarówno bakteryjne jak i wirusowe. Do jej charakterystycznych objawów należą napadowe duszności, kaszel i ciężki oddech. Liczba osób chorych na astmę stale rośnie wraz ze stałym starzeniem się społeczeństwa w krajach Unii Europejskiej. Każda opiekunka osób starszych powinna znać objawy tak groźnej choroby. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne zwrócenie uwagi na ich wystąpienie u naszego podopiecznego. Jeżeli opiekujemy się osobą, która boryka się z tym schorzeniem, powinniśmy wiedzieć więcej na ten temat. Jakie są objawy astmy oskrzelowej i jak możemy pomóc naszemu podopiecznemu w takiej sytuacji?

Przebieg astmy u dorosłych i osób starszych

Astma oskrzelowa u osób starszych to jedna z najczęstszych występujących przypadłości, która dotyka seniorów. Ze względu pojawienie się tej choroby w późnym wieku, nazywana jest astmą wieku podeszłego. Choroba ta ujawnia się między innymi na skutek czynników genetycznych, jak również na skutek zachodzących zmian w płucach u osób starszych. A to dlatego, że sprawność tego organu u seniorów spada, staje się mniej elastyczny, przez co mogą wystąpić pierwsze objawy astmy. Jednym z powodów występowania tej choroby u dorosłych i starszych osób są też zmiany cywilizacyjne, dotyczy to zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też występowanie tej choroby jest rozpoznawane coraz częściej. Praca opiekunki Bielsko-Biała

Niestety, ze względu na ogólny stan zdrowia osób starszych i choroby wieku starczego, zdiagnozowanie astmy oznacza ponad sześciokrotnie wyższą śmiertelność u osób starszych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie wydolności płuc u seniorów, co w konsekwencji pozwoli rozpoznać ewentualne wystąpienie nie tylko astmy oskrzelowej w jej wczesnym stadium, ale także również takich schorzeń, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która cechuje się słabo odwracalnym, rozwijającym się zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj u osób starszych, mających objawy rozedmy płuc oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Astma oskrzelowa – objawy

Cięższy przebieg astmy w podeszłym wieku niż u osób dorosłych wynika ze „starzenia się” układu oddechowego oraz współistnienia innych chorób, przede wszystkim dotyczących układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, stąd astma u seniorów ma ciągły przebieg, który polega na poważnym obniżeniu wydolności oddechowej.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Jak więc rozpoznać symptomy tej choroby? Głównym objawem astmy jest  między innymi nawracające wrażenie niedoboru powietrza, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, kaszel i świst, które występują głównie wcześnie rano lub w nocy.

Co gorsza zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, chorobie tej może towarzyszyć ostrzejszy przebieg infekcji układu oddechowego, co w połączeniu z niższą odpornością osób starszych jest niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Powyższe objawy to oczywiście tylko wskazówki i pełna diagnoza powinna odbyć się w gabinecie lekarza. W przypadku osób starszych ogromną rolę odgrywają także inne choroby, w tym także te dotyczące układu naczyniowo-krążeniowego czy oddechowego. Z tego względu seniorzy przyjmują inne leki, które z kolei mogą wpływać na skuteczność leczenia astmy.

Sprawdź jak powinna wyglądać dobra dieta dla seniora

Jak możesz pomóc osobie starszej cierpiącej na astmę?

Do zadań opiekunki seniora nie należy leczenie astmy, a jedynie zastosowanie się do zaleceń lekarza w zakresie dbania o otoczenie chorego, przypominanie o zażywaniu leków o właściwych porach dnia i doraźna pomoc w razie napadu duszności. Dieta przy protezie.

Ważna jest między innymi codzienna dieta seniora. Zadaniem opiekunki jest przypilnowanie stałych pór posiłków oraz ich kaloryczności. Należy zadbać o to, aby senior, który zmaga się z astmą oskrzelową, utrzymywał prawidłową wagę ciała, ponieważ otyłość to jedna z przyczyn tej choroby. Otyłość powoduje tworzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, co może nasilać procesy zapalne w układzie oddechowym. Ten stan wiąże się z większą częstością występowania świszczącego oddechu oraz pogorszeniem parametrów oddechowych. Dlatego warto wprowadzić w życie seniora więcej aktywności, oczywiście o ile jego stan zdrowia na to pozwala. Codzienne spacery na świeżym powietrzu, lekkie rozciągające ćwiczenia, czy nawet wspólne domowe aktywności mogą tu wiele pomóc.

Niestety jednym z głównych czynników wpływających na pojawienie się astmy u seniorów jest palenie papierosów. Bez względu na chorobę lub podejrzenie astmy, senior nie powinien palić. Jeśli opiekunka należy do palących osób, bezwzględnie nie powinna tego robić w towarzystwie podopiecznego. Rollator dla osób starszych

Ponadto możesz zadbać aby najbliższe otoczenie seniora było czyste i przyjazne dla układu oddechowego seniora. W pierwszej kolejności warto dopilnować, aby w domu seniora nie było żadnych groźnych alergenów, wilgoci i pleśni. Nie zaleca się aby w obecności seniora były zwierzęta, które niestety często są pupilami osób starszych.

Także podczas takich czynności domowych jak gotowanie lub sprzątanie najlepiej jest odizolować podopiecznego cierpiącego na astmę od czynników mogących spowodować napad astmy jak para lub kurz lub dym. Asertywność w pracy opiekunki.

Warto pamiętać, że silny stres także może być przyczyną ataku duszności. Udzielając seniorowi pomocy w stresujących dla niego sytuacjach starajmy się przede wszystkim uspokajać podopiecznego.

Zastosowanie się do prostej profilaktyki pozwoli nam skutecznie ograniczyć nieprzyjemne napady duszności.

Co zrobić w razie napadu duszności?

Nagły napad astmy może być nieprzyjemny i stresujący zarówno dla podopiecznego, jak i jego opiekunki. W zaistnieniu takiej sytuacji najważniejsze jest opanowanie, utrzymanie spokoju i pomoc seniorowi w zażyciu leków wziewnych w celu opanowania duszności. Jeśli objawy nie ustępują, należy wezwać pomoc medyczną. Cały czas podczas ataku należy próbować uspokoić chorego, ponieważ stres związany z atakiem może być dalszym stymulantem duszności.

Pamiętajmy, że atak astmy podopiecznego może wywołać stres nawet u doświadczonej opiekunki. Najważniejsze jest wówczas opanowanie własnych emocji i podjęcie skutecznego działania, które może uratować życie naszemu podopiecznemu.

Przeczytaj – Obowiązki opiekunki seniora

Przede wszystkim pomagać

W pracy opiekunki seniora ważna jest uważność na drugiego człowieka, cierpliwość i empatia. Konieczna jest świadomość potrzeb seniora, jego stanu zdrowia, oraz zapoznanie się z zaleceniami lekarskimi jakie otrzymał nasz podopieczny. Opiekunka powinna mieć wiedzę dotyczącą chorób podopiecznego, aby prawidłowo pełnić nad nim opiekę. Praca opiekunki bez języka

Na co warto zwrócić uwagę w przypadku astmy?   należy pamiętać, że objawy u osoby starszej mogą pojawić się między innymi na skutek kontaktu z alergenem, np. sierścią zwierząt, pyłkami roślin i tym podobne. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości usunąć z domu czy mieszkania seniora niepożądane czynniki.

Jako opiekunka powinnaś też przypominać seniorowi lub seniorce o przyjmowaniu leków oraz używania inhalatora. Dbanie o regularność przyjmowania leków daje większe szanse na złagodzenie objawów astmy. Nawet jeśli sygnały choroby nie występują, senior musi zażywać zalecone mu leki przez lekarza. I jeszcze jedna i równie ważna uwaga: opiekunka nie może sama podawać lekarstw osobie starszej.

Przeczytaj także – Jak przekonać seniora do rollatora?

Comments are closed.