Jak przekonać seniora do rollatora?

senior-rollator

Decyzja o konieczności korzystania z różnego rodzaju przedmiotów, wspomagających chodzenie czy utrzymanie równowagi nie jest łatwa dla starszej osoby. Nic dziwnego, skoro dla wielu seniorów poruszanie się przy rollatorze może oznaczać przyznanie się do pogorszenia stanu fizycznego, a nawet są powodem do wstydu! Nakłonienie ich do zmiany poglądów to niekiedy duże wyzwanie, które w znacznej mierze spoczywa na opiekunach seniorów. Jak przekonać starszą osobę do rollatora? Oto kilka praktyczny rad, które mogą pomóc w tym trudnym procesie.

Przede wszystkim rozmowa z seniorem!

Kluczem do rozwiązania tego problemu może być rozmowa. To czasem najtrudniejsze, choć przynoszące najlepsze efekty zadanie. Gdy uda nam się przekonać seniora do zmiany nastawienia, możemy pokazać mu, jak bardzo użycie rollatora wpłynie na komfort w codziennym życiu i funkcjonowaniu. W dyskusji z osobą starszą należy podkreślić przede wszystkim zalety, płynące z korzystania z balkoników czy tego rodzaju przedmiotów wspomagających poruszanie się. To przede wszystkim poprawa możliwości w zakresie przemieszczania się. Używając rollatora można spacerować dużo dalej, pewniej i bezpieczniej, wykorzystując przy tym znacznie mniej energii. To z kolei buduje poczucie pewności, zatracone niekiedy wskutek ograniczeń w samodzielnym poruszaniu się bez wspomagania.

Warto przeczytać – Astma objawy

Konsultacja z lekarzem ważnym krokiem do sukcesu

Ważne zadanie, jakie stoi przed opiekunem osoby starszej, to przede wszystkim rozmowa z rodziną podopiecznego i propozycja udania się w celu konsultacji do odpowiedniego lekarza – ortopedy czy fizjoterapeuty – bo to właśnie oni powinni zdecydować o konieczności użycia pomocniczych urządzeń oraz pomóc w ich doborze. Z pewnością nie wolno wywierać nacisku na seniora ani jego rodzinę, gdyż – jak wiadomo – przymus rzadko kiedy przynosi pożądany efekt. Użycie odpowiednich argumentów mających na celu zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podopiecznego, powinno pomóc w rozmowie.

Konsultacja ze specjalistą może również pozytywnie wpłynąć na nastawienie samego seniora. Lekarze to osoby budzące na ogół duży szacunek i uznanie. Ich opinia i rady wpłyną pozytywnie na starszego pacjenta, dając mu poczucie pewności i przełamując wcześniejszy opór. Co więcej, współcześnie przed starszymi osobami otwiera się możliwość ćwiczeń z dala od ciekawskich spojrzeń i oceniających komentarzy. W zaciszu gabinetów fizjoterapeutycznych mogą oni szlifować umiejętności.

Sprawdź jak powinna wyglądać dobra dieta dla seniora

Obawy seniorów przed korzystaniem z rollatora

Oczywiście warto także skupić się na obawach, odczuwanych przez seniorów i pozwolić im na ich wyrażenie. Choć czasem wydaje się, że racjonalne argumenty powinny przemówić do starszej osoby, należy również zdać sobie sprawę, że dla niej może to być potwierdzenie procesu zniedołężnienia. Osoby takie boją się również odbioru chodzika przez bliższe i dalsze otoczenie.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Wśród nich w dalszym ciągu funkcjonuje stereotyp przestarzałego sprzętu, odstraszającego swoim wyglądem i brakiem funkcjonalności. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne urządzenia oferują całą gamę kolorów i zastosowanych rozwiązań, jak chociażby sportowy wygląd, siedzisko umożliwiające odpoczynek, czy możliwość przymocowania koszyka w trakcie robienia zakupów. Czasem wystarczy tylko pokazać seniorowi oferty przeróżnych sklepów i portali internetowych, by od razu zmienił on swoje nastawienie do tego niezwykle przydatnego urządzenia! Dieta przy protezie.

Proces przekonywania się osoby starszej do rollatora może być nieco wydłużony w czasie. Ważne jednak, by nie naciskać i pozwolić stopniowo oswajać się z nowym urządzeniem. Ciche towarzyszenie i pomoc w opanowaniu podstawowych czynności, związanych z obsługą przyrządu, z pewnością poprawi nastrój seniora, który z czasem odzyska komfort w poruszaniu się i pewność siebie w sytuacjach dnia codziennego.

Comments are closed.

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!