Hobby dla opiekunki seniora – jakie zajęcie wybrać?

hobby-senior

Praca opiekuna starszej osoby, zwłaszcza ta, wymagająca pełnej dyspozycji, jest zajęciem niezwykle wyczerpującym. Opieka nad osobą schorowaną, często niepełnosprawną, wymaga nie tylko wielkiego doświadczenia, zaangażowania i wrażliwości, ale także umiejętności odpoczynku i wyciszenia. O tym jak wyczerpujące psychicznie i fizycznie, bywa doglądanie osób w podeszłym wieku, dotkniętych chorobą np. choroba Parkinsona lub wymagających rehabilitacji, wie każdy pracujący opiekun. Zmęczenie, brak czasu i stres potrafią skutecznie odebrać chęć do działania i pozytywne nastawienie do świata. Aby temu zapobiec, konieczne jest znalezienie złotego środka, pomiędzy pracą a życiem osobistym. 

Praca to nie wszystko, znajdź Hobby!

Opieka nad osobą starszą, zwłaszcza osobą schorowaną i wymagającą podstawowej opieki, jest zajęciem niezwykle trudnym. Wymaga nie tylko ogromnego poświecenia i dyspozycyjności, ale także empatii i wrażliwości. Osoby starsze, zmagające się z chorobą, bólem i bezsilnością, bardzo często odczuwają lęk i frustrację, uczucie smutku czy osamotnienia. Stają się często drażliwe, pochmurne i trudne w komunikacji. Opiekun musi wykazać się nie tylko ogromnym zrozumieniem i spokojem, ale często wręcz psychologicznym podejściem do pacjenta. Wsparcie emocjonalne jest bowiem równie ważne, jak pomoc podczas codziennych czynności. Nierzadko w swojej pracy, opiekunom przychodzi mierzyć się także z rodziną samego seniora. Takie relacje bywają trudne i  wymagają odpowiedniego podejścia oraz odporności na stres. Bardzo często praca opiekuna bywa tak wyczerpująca, że zaczyna mieć wpływ na życie prywatne i relacje rodzinne. To częsty i niepokojący objaw, który może prowadzić do wypalenia zawodowego i poczucia bezcelowości.

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Odpoczynek przynosi ogromne korzyści. Daje nie tylko możliwość zregenerowania sił fizycznych, ale przede wszystkim ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Pozwala zapomnieć o pracy, obowiązkach i problemach zawodowych. Oczyszcza umysł, dodaje energii do działania i poprawia nasze samopoczucie. Osoby, które potrafią skutecznie odpoczywać, cieszą się lepszym zdrowiem, są mniej podatne na choroby i wykazują mniejszy poziom stresu. Regeneracja pozwala na zachowanie wewnętrznej równowagi, poprawia efektywność i koncentrację. Odpoczynek jest więc niezwykle ważny i konieczny dla naszego zdrowia. Jak odpoczywać? Warto znaleźć sobie odpowiednie hobby.

Znajdź swoje hobby, czyli rób to co lubisz!

Hobby pozwala na oderwanie się od codzienności i skupienie na przyjemnościach. Dzięki zajęciom, które lubimy, jesteśmy w stanie wyciszyć swoje emocje, odsapnąć i odzyskać siły. Jak znaleźć swoje hobby? Na początek zastanów się, co lubisz robić najbardziej. Warto znaleźć zajęcie, które można wykonywać również z seniorem, podczas przerwy w pracy czy drogi do domu. Idealnie sprawdzi się tu czytanie książek, robienie na drutach, rozwiązywanie krzyżówek czy rebusów. Interesująca lektura czy czasopismo czytane na głos w obecności seniora, będzie miało podwójne korzyści. Pozwoli ci zapomnieć o codziennych obowiązkach i zmartwieniach, a dla osoby starszej będzie działać stymulująco.

Podobny efekt daje wspólne rozwiązywanie krzyżówek czy wykonywanie robótek manualnych. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek osoby starszej i ruch na świeżym powietrzu, to warto pomyśleć o spacerach, bieganiu czy jeździe na rowerze. Szybki marsz lub jazda na rowerze, może skutecznie zregenerować siły i poprawić naszą kondycję psychofizyczną. Być może senior mieszka w domku z ogródkiem lub posiada niewielki balkon? Jeśli tak, to warto rozwinąć swoje umiejętności ogrodnicze.

Wspólne sadzenie i pielęgnowanie roślin, to wspaniałe hobby, które ma działanie odprężające i wyciszające. Przeciwdziała to także wypaleniu zawodowego opiekunce. Dodatkowo uczy spokoju i rozwija kreatywność. Poszukiwanie swojej pasji często wymaga zaangażowania i wytrwałości. Warto próbować i poświęcić czas na rozwój swoich zainteresowań. Pomocne mogą być rozmowy z samym seniorem i próby znalezienia wspólnego zajęcia, które dawałoby podwójną radość i odpoczynek od codziennej rzeczywistości.

Należy pamiętać, że osoba starsza czy dotknięta chorobą, równie często czuje się zmęczona i zrezygnowana. Odpowiednie zajęcie dla seniora może nie tylko pomóc mu odzyskać radość życia, ale także poprawić jego relacje z otoczeniem. Warto zachęcić osobę starszą do poszukiwań i próbowania rzeczy nowych. W ten sposób łatwiej jej będzie znaleźć interesujące hobby, które może stać się równie fascynujące dla samego opiekuna. 

Comments are closed.