Opieka nad osobami starszymi to bardzo odpowiedzialne zajęcie wymagające nie tylko wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, ale i konstruktywnego spędzania czasu ze swoim podopiecznym. Dlatego tak ważne jest, aby nawiązać przyjazną relację z osobą starszą i efektywnie wspierać ją w codziennym funkcjonowaniu. W tym celu warto wcześniej przygotować sobie zestaw kilku tematów, które pozwolą nam zainteresować naszego rozmówcę i sprawią, że szybko się przed nami otworzy.
Popularne tematy rozmów z osobą starszą
Na samym początku budowania relacji z podopiecznym dobrze jest zacząć rozmowę od tematów ogólnych i neutralnych, dzięki którym zorientujemy w możliwościach komunikacyjnych naszego rozmówcy. Jeśli jednak okaże się, że senior ma problemy z formułowaniem myśli oraz szybko zapomina, o czym przed chwilą mówił, nie należy się zrażać. Ponieważ osoby starsze są często bardzo samotne i nie zawsze mają z kim porozmawiać, dlatego sam fakt, że ktoś przy nich jest i się nimi interesuje, będzie już na nie wpływał stymulująco. Zatem chcąc rozpocząć rozmowę od tematu neutralnego, można na przykład zapytać o pogodę, ostatni zjedzony posiłek, czy aktualne samopoczucie. Ważne, by do seniora mówić powoli i wyraźnie oraz dostosowywać głośność i tempo swojej wypowiedzi do możliwości danego podopiecznego.
Przeczytaj – Ćwiczenia wspomagające mózg osoby starszej
Rozmowa z seniorem o zainteresowaniach
Z osobami starszymi warto też rozmawiać o ich zainteresowaniach oraz pasjach. Ponieważ wielu seniorów mimo chorób i zaawansowanego wieku wciąż posiada hobby, o których z pewnością chętnie nam opowie. Poza tym można zapytać również o ulubione potrawy, sytuację rodzinną, ostatnio oglądany film, czy aktualnie czytaną książkę. Gdy podopieczny będzie odpowiadał na nasze pytania, nie ograniczajmy się tylko do słuchania. Wręcz przeciwnie, bądźmy aktywni i opowiedzmy też coś o sobie, w ten sposób skutecznie zaciekawimy podopiecznego i zmotywujemy go do zwiększenia swojej komunikatywności. Asertywność w pracy opiekunki
Rozmowy o wspomnieniach z dawnych lat
Każdy senior może nam opowiedzieć mnóstwo ciekawych historii z dawnych lat. Czasem wystarczy tylko odrobina dobrej woli, odpowiednio zadane pytanie, by zachęcić podopiecznego do przywołania pięknych wspomnień. Wówczas może się zdarzyć, że osoba starsza będzie się często powtarzać i opowiadać nam te same historie od nowa. Jednak nie powinniśmy się tym przejmować, wysłuchajmy naszego rozmówcy do końca, nawet jeśli dobrze już znamy zakończenie.
Poza tym oprócz pytań o osobiste doświadczenia warto też porozmawiać z seniorem o tradycjach, jakie panowały w czasach jego młodości. Zapytajmy, co było wówczas modne oraz jak ludzie spędzali wolne popołudnia. Takie wspomnienia na pewno zachęcą seniora do konwersacji i sprawią, że miło spędzi z nami czas.
Niezależnie jednak od tego, jaki temat wybierzemy do rozmowy z seniorem, ważne, aby zawsze zwracać się do osoby starszej z należytym szacunkiem. Powinniśmy także wykazać się dużą cierpliwością dla seniora i zrozumieniem szczególnie wobec tych osób, którym mówienie sprawia pewną trudność. Na koniec nie zapominajmy również o poczuciu humoru, ponieważ dobry żart lub zabawna anegdota potrafią naprawdę zdziałać cuda.