Ćwiczenia wspomagające pracę mózgu dla seniorów

Senior to określenie obejmujące ludzi w wieku 60+, jak i starszych o 10, 20 czy nawet 30 lat. Aby dobrać właściwe ćwiczenia wspomagające mózg seniora, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego możliwości intelektualne. Osoby całkowicie sprawne, które niedawno przeszły na emeryturę, powinny szukać nowych wyzwań intelektualnych, np. uczyć się języków obcych czy opanować zasady obsługi komputera. Praca opiekunki osób starszych.

Spędzanie czasu z innymi seniorami

To okres życia, kiedy człowiek ma więcej czasu, może więc realizować plany, które dawniej wciąż odkładał na później. Bardzo ważny dla seniora jest kontakt z innymi ludźmi. Można zapisać się na jeden z bardzo licznych w naszym kraju Uniwersytet Trzeciego Wieku lub do osiedlowego koła emerytów. Odbywają się tam wykłady na najróżniejsze tematy – o zdrowiu, literaturze, polityce, podróżach i wiele innych. Organizowane są  spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki, zabawy taneczne, wspólny opłatek z okazji świąt. Można uczestniczyć w zajęciach plastycznych, śpiewać w chórze, grać w brydża. Rozwój mózgu stymulują ćwiczenia fizyczne – może to być gimnastyka, joga, taniec towarzyski czy pływanie.

Jakie ćwiczenia poprawiają pracę mózgu?

Dla osób starszych, dla których tego typu zajęcia mogą okazać się zbyt skomplikowane, również można znaleźć ciekawe formy spędzania czasu, które jednocześnie będą stymulowały pamięć i koncentrację. Seniorzy mogą wykonywać różne prace artystyczne, jak malowanie, wyszywanie, robienie na drutach, haftowanie, szydełkowanie, origami. Na pewno zainteresowanie wzbudzą warsztaty np. z malowania na szkle czy desce, nauka haftu lub modny dziś i lubiany decoupage, czyli technika zdobienia przedmiotów poprzez naklejanie motywów z papieru. Nie potrzeba do tego specjalnych zdolności, więc każdy może spróbować. Ozdobionymi przedmiotami senior może potem obdarować swoich bliskich.  Umowa pracy opiekunki seniora

Zajęcia muzyczne dla osób starszych

Można zorganizować  dla ludzi starszych zajęcia muzyczne, wspólne śpiewanie. Interesującą formą spędzania czasu będzie też grupowe gotowanie, a później wspólne jedzenie przyrządzonych potraw. Mózg pobudzą do pracy wszelkiego rodzaju gry wymagające myślenia. Mogą to być kalambury, zagadki, rebusy, gra w karty, a także gry planszowe, warcaby, szachy, scrabble. Seniorzy bardzo lubią rozwiązywać krzyżówki, sudoku albo po prostu czytać książki bądź prasę. Wydaje się już książki z dużym drukiem, co na pewno ułatwi czytanie osobom starszym. Jeśli nie są już na tyle sprawni, by ćwiczyć czy pływać,  zawsze pozostają spacery, które doskonale dotleniają mózg.

Gimnastyka mózgu zbiór ćwiczeń

Najważniejsze jest, aby senior mógł przebywać z ludźmi, spotykać się, rozmawiać, dyskutować, wymieniać poglądy czy po prostu rozmawiać na dowolny temat. Aby miał z kim podzielić się wspomnieniami, wspólnie pooglądać zdjęcia. Powinien czuć się potrzebny. Może, na miarę swych możliwości, pomagać innym, mniej sprawnym od siebie. Może zaopiekować się bezdomnym psem lub kotem. Najbardziej zabójcze dla mózgu jest samotne siedzenie w domu i bezmyślne wpatrywanie się w telewizor. Seniorzy mogą  oczywiście oglądać telewizję, jednak powinny to być konkretne programy, które ich interesują.

Gimnastyka mózgu dla seniorów

Zadaniem osób młodszych jest wspieranie seniorów, zachęcanie do podejmowania różnego typu aktywności i docenianie ich wysiłków. Cóż, każdy kiedyś będzie seniorem…

Comments are closed.

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!