Dlaczego senior nie chce jeść? Porady dla opiekuna

brak-apetytu

Starzenie się człowieka wiąże się z wieloma zmianami w organizmie. Osłabieniu ulegają mięśnie, pamięć, a także funkcjonowanie narządów wewnętrznych i układów, w tym również układu pokarmowego. Zachodzące zmiany mogą powodować różne trudności żywieniowe, które wpływają na stan zdrowia i samopoczucie osoby starszej. Dlatego warto zwrócić uwagę na trudności żywieniowe, jakie mogą dotykać podopiecznych w starszym wieku. Agencja opiekunek.

Niechęć do jedzenia, brak łaknienia, ubytki w uzębieniu, zmiany chorobowe na dziąsłach, lub zaburzenia żołądkowe to częste przyczyny odmowy przyjmowania posiłków przez osoby starsze. Eliminacja chorób układu pokarmowego przez lekarza ułatwi opiekunce podjęcie właściwej opieki i zachęci pacjenta do jedzenia. Chodziki dla osób starszych

Przyczyny braku apetytu u seniora

Do wyżej wymienionych powodów warto dodać również takie jak, zaburzenia smaku i węchu co może powodować odczucie “przeżuwania trawy” i zniechęcić seniora jedzenia. Jedną z ważnych przyczyn może być suchość w jamie ustnej, poprzez brak pracy ślinianek. To powoduje niewystarczającą produkcję śliny i odpowiednie nawilżenie jamy ustnej.

Urazy spowodowane otarciem dziąseł przez protezy, lub afty w ustach mogą również powodować ból i niechęć do przyjmowania posiłków. Zaburzenia trawienne spowodowane dużą ilością zjadanych słodyczy lub produktów ciężkostrawnych mogą skutecznie zniechęcić podopiecznego do zjadania posiłków. Wzdęcia, gazy które powodują dyskomfort to również jedna z przyczyn zaburzenia braku apetytu.

W skrajnych przypadkach odmowy jedzenia przyczyną mogą być choroby wieku starczego (Alzheimer, demencja, nowotwory), które powodują, że pacjent zapomina o jedzeniu. Stany te są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do anoreksji wieku podeszłego, a w konsekwencji do śmierci.

Przeczytaj także – Parkinson objawy.

Postępowanie z osobą, która odmawia jedzenia

Opiekunka osób starszych może dyskretnie kontrolować, czy podopieczny zjada posiłki. Niestety na skutek starzenia się podwzgórza mózgu niedomagają ośrodki głodu i sytości. Na starość rzadziej odczuwamy „wilczy głód”, raczej szybko pojawia się sytość, a porcje naturalnie ulegają zmniejszeniu, bo zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie jak i tempo przemiany materii. Rozwiązaniem jest podawanie posiłków częściej, ale w mniejszych porcjach. Pomoc osobie starszej u lekarza

Podstawowym elementem opieki nad osobą starszą z problemami żywieniowymi jest eliminacja wszelkich przyczyn medycznych. Oczywiście nie leży to po stronie opiekunki, ale to, co może i przede wszystkim powinna zrobić, to poinformować rodzinę podopiecznego o wszelkich zauważonych nieprawidłowościach funkcjonowania seniora. Warto nadmienić w tym punkcie, że opieka nad osobą starszą wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dlatego też, ważne jest, aby rodzina podopiecznego była o wszelkich ważnych kwestiach informowana, również dotyczy to obszaru zdrowia, żywienia, diety, funkcjonowania seniora itp.

W obszarze żywienia mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju choroby, urazy w okolicach jamy ustnej, np. konieczność eliminacji dyskomfortu związanego ze źle dobranymi protezami, oraz skutkami ubocznymi przyjmowanych leków.

Dieta osoby starszej z protezą

Jeżeli zostaną wykluczone te przypadłości, można skupić się na zachęceniu seniora do jedzenia, poprzez urozmaicenie artykułów spożywczych, zwiększenie częstotliwości podawanych posiłków na rzecz zmniejszenia ich objętości, a także zaproponowanie wyboru niektórych produktów, przez samego podopiecznego, takich jak owoce, deser czy jogurt.

Wypracowanie stałych godzin jedzenia, użycie wygodnych kubków, poręcznych łyżek, talerzy z płaskimi, obłymi rantami ułatwi spożywanie jedzenia, a odpowiednio przygotowane porcje w małych kawałkach sprawią, że senior nie będzie zmuszony używać noża i gryźć nieporęcznych kanapek czy owoców.  Asertywność w pracy opiekunki.

Warto pamiętać, że odpowiednia pozycja ciała podczas jedzenia ma duże znaczenie. Senior powinien spożywać posiłki w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, aby uniknąć prawdopodobieństwa możliwości zakrztuszenia się. Estetyka nakrycia stołu oraz dobra atmosfera powinny ułatwić ten proces. Astma objawy.

Miła konwersacja z seniorem, łagodność w głosie opiekunki sprzyjają zachęcaniu do spożycia posiłków. W żadnym przypadku nie wolno krzyczeć, ani przymuszać seniora do jedzenia. W razie stanowczej odmowy ze strony podopiecznego konieczne jest w pierwszej kolejności poinformowanie jego rodziny, a następnie koordynatora zlecenia, który zawsze wesprze dobrą radą. Odpowiednie podejście i empatia opiekunki sprzyjają ogólnej atmosferze, również jedzenia.

Comments are closed.