Opieka w Niemczech – co robić w przypadku bezsenności osób starszych?

Bezsenność jest powszechnym problemem wśród osób starszych. Wiele osób starszych ma problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu z powodu różnych czynników, takich jak złe nawyki związane ze snem, stres czy stan zdrowia. Może to prowadzić do błędnego koła, w którym bezsenność powoduje więcej problemów i na odwrót. W Niemczech bezsenność jest częstą dolegliwością wśród osób starszych. Około 10 procent osób w wieku powyżej 65 lat cierpi na bezsenność przewlekłą.

Bezsenność może prowadzić do poważnych problemów u osób starszych, takich jak depresja i demencja. Może także negatywnie wpływać na jakość życia i zagrażać zdrowiu fizycznemu. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak radzić sobie z bezsennością u osób starszych.

Opiekunki osób starszych – z czego może wynikać bezsenność u osoby starszej?

Osoby starsze są bardziej podatne na bezsenność niż osoby młodsze. Wynika to z faktu, że mają one mniej energii, często mają trudności z zasypianiem i budzą się wcześniej niż by chciały.

Bezsenność to zaburzenie snu, które powoduje problemy z zasypianiem w nocy. Może być spowodowana stresem, niepokojem, depresją lub innymi problemami zdrowotnymi.

Osoby starsze są bardziej narażone na bezsenność z następujących powodów:

  • choroby i zaburzenia – choroby przewlekłe, takie jak niewydolność serca lub choroba Alzheimera, mogą powodować zmiany w rytmie snu;
  • przyjmowane leki lub skutki uboczne leków;
  • depresja i stany lękowe – zaburzenia lękowe są powszechne wśród osób starszych, a depresja jest kolejną możliwą przyczyną gorszej jakości snu u osób starszych;
  • złe nawyki – zbyt duża ilość drzemek w ciągu dnia czy też przyzwyczajenie do kładzenia się do łóżka o konkretnej porze, pomimo braku zmęczenia;
  • mała ilość ruchu – sport, niezależnie od wieku, ma bardzo dobry wpływ na zdrowie; jeśli senior jest w stanie poruszać się, pospacerować to zdecydowanie warto o to zadbać, gdyż brak odpowiedniej ilości ruchu przyczynia się do bezsenności;
  • czynniki środowiskowe – głośne dźwięki, jaskrawe światło i niewygodna temperatura mogą zakłócać sen osoby starszej;
  • zespół niespokojnych nóg (RLS) – schorzenie to powoduje niekomfortową potrzebę poruszania nogami, zwykle w pozycji leżącej lub siedzącej przez dłuższy czas.

Opiekunka osób starszych – jak wspierać podopiecznego, cierpiącego na problemy ze snem?

  1. Zachęcajmy seniorów do aktywności fizycznej w ciągu dnia

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie opiekunka może zrobić dla osoby starszej, która ma problemy ze snem, jest zachęcanie jej do regularnych ćwiczeń w ciągu dnia.

Regularne ćwiczenia fizyczne sprzyjają zdrowym nawykom związanym ze snem. Ćwiczenia pomagają obniżyć poziom stresu i mogą poprawić ogólny nastrój oraz poziom energii – oba te czynniki mogą mieć wpływ na jakość snu w nocy. Nie należy jednak ćwiczyć zbyt blisko pory snu, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa czujność, co utrudnia późniejsze zasypianie. Dobrą zasadą jest wykonanie ostatnich ćwiczeń najpóźniej trzy godziny przed snem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na ochłodzenie temperatury ciała przed położeniem się do łóżka.

  1. Upewnijmy się, że osoby starsze piją wystarczająco dużo wody

Osoby starsze z wiekiem mają tendencję do utraty płynów przez skórę, co zwiększa prawdopodobieństwo odwodnienia. Jeśli osoba starsza ma problemy z zasypianiem z powodu pragnienia lub suchości w ustach, spróbujmy podawać jej wodę co około godzinę w ciągu dnia – ale tylko wtedy, gdy o to poprosi!

  1. Jeśli to możliwe, przyciemniajmy światło i unikajmy korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem

Światło wpływa na nasz rytm okołodobowy (nasze naturalne poczucie czasu), który reguluje to, kiedy czujemy się senni, a kiedy pobudzeni. Warto, by opiekunki osób starszych zwracały uwagę na to, ile czasu seniorzy spędzają przed ekranem telewizora czy komputera.

  1. Porozmawiajmy o zmartwieniach z osobą starszą

Jeśli wiemy, że podopieczny cierpi na bezsenność, porozmawiajmy z nim o tym. Zapytajmy, co tak bardzo go martwi, że nie może spać w nocy. Upewnijmy się, że osoba ta wie, że jesteśmy przy niej, nawet jeśli nie chce od razu o tym mówić. Jednym z najważniejszych zadań opiekunki osób starszych jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa podopiecznemu.

  1. Pomóżmy w stworzeniu relaksującej atmosfery

Jeśli osoba starsza, którą się opiekujemy, ma problemy z zaśnięciem, ponieważ czuje się niespokojna lub czymś się martwi, spróbujmy pomóc jej się zrelaksować przed snem. Na przykład, zamiast oglądać telewizję lub korzystać z komputera po kolacji, warto poczytać wspólnie książkę lub przejść się na spacer w promieniach wieczornego słońca, jeśli to tylko możliwe.

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Leczenie bezsenności zaczyna się od zdiagnozowania jej przyczyny. Niestety, bezsenność u osób starszych może być spowodowana przez wiele czynników, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jednak bardzo często okazuje się, że nawet niewielkie zmiany, wprowadzone w celu poprawy jakości snu seniora, przynoszą duże efekty. Opiekunka osób starszych powinna zadbać o prawidłową higienę snu oraz o monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego. Zdarza się, że osoba w podeszłym wieku będzie wymagała leków nasennych, jednak można je podać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Praca opiekunki osób starszych – ogromna odpowiedzialność

Pamiętajmy, że opieka nad osobami starszymi wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest właśnie walka z bezsennością seniora. Oprócz pomocy w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego czy podawaniu leków, do zakresu obowiązków opiekunek osób starszych należy także troska o samopoczucie seniora. Dobry sen z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia podopiecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!