Co warto ze sobą zabrać na pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech?

Jeśli planujemy wyjazd do Niemiec i chcemy zostać opiekunem osób starszych, musimy być przygotowani na każdą sytuację. Dlatego ważne jest, aby sporządzić listę rzeczy, które będą potrzebne podczas podróży i spakować je wcześniej. Dobra organizacja to świetna umiejętność w pracy opiekunki osób starszych!

Wyjazd jako opiekunka osób starszych w Niemczech – warto zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty

Przed wyjazdem koniecznie musimy upewnić się, że nasz dowód osobisty i/lub paszport jest aktualny i że pozostało mu co najmniej sześć miesięcy do wygaśnięcia. Zabierzmy ze sobą również wszelkie inne dokumenty, takie jak prawo jazdy, kartę do bankomatu. Warto przygotować sobie listę ważnych numerów telefonicznych i adresów – np. jako opiekunki osób starszych z agencji pracy dla opiekunek powinnyśmy mieć zawsze przy sobie numer telefonu do koordynatora, który pozostaje do naszej dyspozycji przez cały czas.

asertywnosc opiekuna

Warto mieć ze sobą trochę gotówki

Wyjeżdżając za granicę, zawsze warto mieć przy sobie dużą ilość gotówki. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy, podczas pobytu za granicą – zwłaszcza jeśli nasza karta bankowa nie działa lub jeśli wystąpią jakieś problemy z elektronicznymi metodami płatności – takimi jak karty kredytowe czy konta PayPal.

Dane kontaktowe naszego lekarza

Możemy być zmuszeni do skontaktowania się z nim, jeśli zabraknie nam leków, które przyjmujemy. Warto także wyposażyć się w większą liczbę opakowań lekarstw, które są nam niezbędne, dopóki nie zorientujemy się czy w Niemczech nie ma problemu z ich dostępnością. Musimy mieć na uwadze, że zdarzenia losowe, takie jak chociażby choroba osoby sprawującej opiekę, może wymagać kontaktu z lekarzem w celu otrzymania pomocy i zwolnienia lekarskiego.

Środki higieny osobistej

Wybierając środki higieny osobistej, zastanówmy się, czy są one produkowane w Niemczech. Zastanówmy się też czy wystarczą nam one na cały pobyt za granicą, czy też lepiej będzie kupić je na miejscu. Należy też zwrócić uwagę na to, które kosmetyki nie podrażniają skóry i nie powodują reakcji alergicznych – np., jeśli ktoś ma problemy z wrażliwą skórą lub egzemą. W razie potrzeby należy spakować krem antyseptyczny lub spray z kortykosteroidami (np. hydrokortyzon).

Odzież i obuwie

Zanim spakujemy walizkę, zdobądźmy informacje o miejscu, do którego się wybieramy, dowiedzmy się, jaki jest tam klimat i jakiej pogody możemy się spodziewać. W Niemczech panuje bardzo podobny klimat jak w Polsce. Warto zabrać ze sobą trochę letnich ubrań, kurtkę, kilka swetrów, buty letnie i zimowe, a także pamiętać o czapce czy szaliku. Znając zmienność pogody naszego klimatu, trzeba być przygotowanym na różne okoliczności.

Wszystko, co pomaga w rozwijaniu znajomości języka niemieckiego – dobra znajomość języka niemieckiego to podstawa

Bariera językowa może być problemem w wielu różnych sytuacjach. Jest to szczególnie trudne, gdy trzeba się zorientować, jak poruszać się komunikacją miejską lub dokonać zakupów. Dlatego ważne jest, aby podczas pierwszej podróży do Niemiec mieć ze sobą wszystko, czego potrzebujemy. Warto, aby opiekunki osób starszych zabrały ze sobą podręcznik języka niemieckiego, słownik polsko-niemiecki, laptop, ładowarki, telefon – czyli wszystko, co jest przydatne w komunikacji. Gdy chcemy porozmawiać z rodziną, z pewnością komputer i telefon będą niezbędne. Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z rozłąką z rodziną i znajomymi. Jednak mimo odległości, trzeba pielęgnować te relacje. Wielu opiekunów osób starszych, przyjeżdża na jakiś czas do Niemiec, gdzie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wzrasta, by zarobić trochę pieniędzy, a potem wraca na kilka miesięcy do domu. Poziom znajomości języka niemieckiego jest bardzo istotny w pracy w opiece, gdyż ułatwia komunikację z seniorem, z rodziną podopiecznego, ułatwia także monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego, wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego i wspieranie osoby starszej w codziennym funkcjonowaniu.

Praktyczna walizka na kółkach

Noszenie ciężkiej walizki nie jest przyjemne, zwłaszcza gdy próbujemy zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Aby nie czuć się obciążonym, należy zabrać ze sobą lekką walizkę na kółkach. Pozwoli nam to z łatwością poruszać się po nowym miejscu i zaaklimatyzować się w nim bez nadwyrężania kręgosłupa. Dobrze jest też mieć plecak, w którym można przechowywać wszystkie przedmioty, które nie mieszczą się w walizce.

Czy to już wszystko?

Pakowanie się na wyjazd do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, to nie lada wyzwanie. Warto zacząć przygotowywanie się do wyjazdu nieco wcześniej, około dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Dobrze spakowana walizka to wygoda w podróży! Ubrania, dokumenty, rzeczy osobiste i wszystko to, co planujemy ze sobą zabrać, warto przeanalizować kilka razy. Oczywiście oprócz rzeczy materialnych, koniecznie trzeba zabrać ze sobą dobry nastrój i chęć do działania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!