Nawadnianie w trakcie upałów – szczególnie ważne w przypadku osób starszych

Woda pitna jest niezbędna do przetrwania wszystkich żywych istot na ziemi. Dostarcza nam tlenu, zapobiega odwodnieniu i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Woda stanowi około 60 procent masy naszego ciała, a jednak bez jedzenia możemy obyć się tygodniami, a bez wody tylko przez kilka dni.

Woda jest niezbędna dla wielu funkcji organizmu, w tym trawienia, krążenia i oddychania. Woda wypłukuje toksyny z organizmu poprzez mocz i pot, które składają się w większości z wody. Zapobiega to gromadzeniu się ich w organizmie, co może prowadzić do poważnych chorób. Bez wystarczającej ilości płynów krew gęstnieje i trudniej jest ją pompować do organizmu, co może prowadzić do niewydolności serca lub udaru. Zapotrzebowanie na wodę zmienia się, w zależności od wieku.

Przyczyny odwodnienia u osób starszych – monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego

Odwodnienie to stan, w którym w organizmie nie ma wystarczającej ilości wody. Przyczyną może być niepicie wystarczającej ilości płynów lub nadmierne pocenie się. Odwodnienie może wystąpić u osób zdrowych, ale jest bardziej powszechne u osób starszych i osób z chorobami powodującymi utratę płynów.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia u osób starszych to m.in.:

 • biegunka i wymioty,
 • infekcje dróg moczowych (UTI),
 • wyczerpanie cieplne lub udar cieplny,
 • leki, które powodują suchość w ustach,
 • choroby, które wpływają na nerki lub drogi moczowe.

Objawy odwodnienia u osób starszych – na co powinna zwrócić uwagę opiekunka osoby starszej?

Osoby starsze są bardziej podatne na odwodnienie niż osoby młodsze. Odwodnienie może powodować osłabienie, zmęczenie, drażliwość i zaparcia.

Odwodnienie może również powodować dezorientację lub inne problemy przypominające demencję u starszych pacjentów, którzy nie piją wystarczającej ilości wody. A kiedy senior jest odwodniony, jego mocz może być ciemnożółty, a nie przezroczysty – to kolejny powód, dla którego seniorzy powinni pić dużo płynów każdego dnia.

Podsumowując, do najczęstszych objawów odwodnienia należą m.in.:

 • suchość w ustach,
 • ból głowy, zawroty głowy,
 • zmęczenie, senność, osłabienie,
 • przyspieszone bicie serca,
 • zmniejszona ilość oddawanego moczu,
 • ciemniejszy kolor moczu,
 • dezorientacja, rozdrażnienie,
 • zaparcia,
 • światłowstręt.

Jak zadbać o to, by senior przyjmował wystarczające ilości płynów? Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Właściwe nawodnienie organizmu jest ważne dla każdego, ale szczególnie istotne jest dla osób starszych. Z wiekiem nasz organizm produkuje mniej śliny, co może utrudniać połykanie. A ponieważ z wiekiem często tracimy masę mięśniową i gęstość kości, seniorzy są bardziej narażeni na upadki i złamania.

W domu seniorzy mogą mieć butelki z wodą przy łóżku lub na nocnej szafce, aby nie zapomnieć o piciu w ciągu nocy. Jeśli spędzają czas na zewnątrz, powinni zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Opiekunka osób starszych powinna również zachęcać do spożywania pokarmów o dużej zawartości wody. Owoce i warzywa, takie jak ogórki, melony, pomidory i seler zawierają dużo wody – podobnie jak wiele zup i gulaszów.

W razie potrzeby zapewnijmy osobie starszej słomkę, ponieważ ułatwia ona przełykanie i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się dużą ilością płynu na raz (jest to szczególnie ważne dla osób z demencją).

Jeśli nasz podopieczny czuje się odwodniony z powodu choroby lub skutków ubocznych leków, zachęćmy go, by nie przebywał na słońcu lub ograniczył aktywność na świeżym powietrzu w godzinach największego upału (między 11 a 15). Jednym z najważniejszych zadań opiekunek osób starszych jest troska o stan zdrowia ich podopiecznego.

Prawidłowe nawyki osób starszych w czasie upałów – opieka w Niemczech

Właściwe nawyki mogą pomóc starszym osobom dorosłym zachować bezpieczeństwo i zdrowie podczas upałów. Oto kilka wskazówek:

 • nawodnienie organizmu – osoby starsze muszą pić dużo wody, soku lub innych napojów bezalkoholowych, aby się nawodnić. Opiekunka musi kontrolować przyjmowanie przez podopiecznego ilości napojów, zawierających kofeinę, ponieważ powodują one odwodnienie;
 • małe posiłki z mniejszą ilością soli – praca opiekunki to także przygotowywanie posiłków dla seniora. Warto pamiętać, że sól powoduje zatrzymywanie płynów, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia w czasie upałów;
 • leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza – opiekun osoby starszej musi kontrolować przyjmowanie leków. Nie można podawać dodatkowych leków lub zmieniać dawek, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem;
 • osoba w podeszłym wieku powinna nosić luźne ubrania, które dobrze oddychają – senior powinien unikać ciężkich materiałów, takich jak wełna i dżinsy, które mogą zatrzymywać ciepło i wilgoć przy skórze. Dobrze jest nosić jasne kolory, które odbijają światło słoneczne, takie jak biały lub pastelowy, zamiast ciemnych kolorów, które pochłaniają promienie słońca, takich jak czarny lub granatowy.

Upalne dni – bezpieczeństwo seniora jest najważniejsze

Lato to wspaniały czas, by wyjść z domu i cieszyć się ciepłą pogodą. Jest to również czas, kiedy bezpieczeństwo seniorów jest najważniejsze. Większość seniorów jest wystarczająco zdrowa, aby cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu, ale są też tacy, którzy są wrażliwi na upał lub cierpią na schorzenia, które czynią ich bardziej podatnymi na choroby związane z wysoką temperaturą.

Seniorzy są narażeni na udar cieplny, ponieważ ich organizm nie reaguje tak dobrze na gorące temperatury. Ciało produkuje mniej potu, a przepływ krwi w skórze spowalnia się, co utrudnia seniorom szybkie ochłodzenie się. Ponadto osoby starsze często przyjmują leki, które mogą prowadzić do odwodnienia i dezorientacji, co dodatkowo upośledza ich zdolność do regulowania temperatury ciała podczas upałów. Ważne jest, aby zarówno seniorzy, jak i ich opiekunowie wiedzieli, jakie objawy wskazują na to, że osoba starsza potrzebuje pomocy medycznej z powodu wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!