Opieka Niemcy – praca w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą. Co warto wiedzieć?

Jeśli poszukujemy pracy jako pracownik opieki nad osobami starszymi w Niemczech, prawdopodobnie obawiamy się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, wiarygodność oświadczeń agencji i o to, czy rzeczywiście otrzymamy obiecane wynagrodzenie. W tym artykule zostało zawartych kilka wskazówek, które pomogą pozbyć się tych obaw.

Mnogość ofert na rynku opiekuńczym w Niemczech – jak znaleźć wiarygodną ofertę? Agencja opiekunek osób starszych

Na rynku pracy dla opiekuna osób starszych można znaleźć w Internecie bardzo wiele ofert pod hasłem opieka Niemcy, co może utrudnić znalezienie tej właściwej nawet najbardziej zdeterminowanej osobie.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pracy. W gospodarce opiekuńczej w Niemczech jest wiele przyjemnych miejsc pracy. Praca z ludźmi, którzy potrzebują pomocy i wsparcia i którzy naprawdę doceniają wszystko, co opiekun dla nich robi. Oprócz tego pozytywnego uczucia istnieją inne czynniki, które sprawiają, że praca w charakterze opiekuna osób starszych jest szczególnie przyjemna:

  • elastyczne godziny pracy,
  • pewne i wiarygodne dochody,
  • zdrowa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym,
  • jasne określenie obowiązków opiekunki,
  • wsparcie pracowników agencji w razie jakichkolwiek problemów.

Jak znaleźć najlepszą agencję opieki nad osobami starszymi i uniknąć nieprzyjemności?

Szukając w Internecie ofert pracy w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech, znajdziemy bardzo dużo ofert. Jak znaleźć najlepszą agencję opieki nad osobami starszymi i uniknąć nieprzyjemności?

Jeśli szukamy oferty pracy, w której będziemy opiekować się osobą starszą w Niemczech, przede wszystkim sprawdźmy, czy agencja cieszy się dobrą opinią. Zapytajmy swoich przyjaciół lub znajomych, czy mają doświadczenie w tej kwestii. Jeśli nie, a szukamy pomocy po raz pierwszy, koniecznie sprawdźmy, czy agencja ma ważną licencję i jest zarejestrowana jako placówka opieki zdrowotnej.

Pamiętajmy też, że zaufane agencje, zwłaszcza te, które pracują z seniorami, dbają o specjalistyczne przeszkolenia opiekunów w tym zakresie. Dlatego wybierając ofertę agencji, upewnijmy się, że przed rozpoczęciem pracy w domach pomocy społecznej z osobami starszymi lub w ich domach rodzinnych przejdziemy takie szkolenie.

Doświadczenie agencji jest bardzo istotnym czynnikiem. To właśnie pracownicy agencji powinni zajmować się całą organizacją wyjazdu do pracy za granicą – od pomocy w znalezieniu zakwaterowania, przez wszelkie prawne aspekty podjęcia i wykonywania przez nas pracy jako opiekun osoby starszej, po wsparcie w każdym problemie. Opiekun osoby starszej powinien mieć przydzielonego koordynatora, z którym jest w stałym kontakcie w razie jakichkolwiek sytuacji wymagających wsparcia.

Dobra umowa z agencją – poczucie bezpieczeństwa i legalność zatrudnienia

Jako opiekun osób starszych chcemy mieć pewność, że jesteśmy chronieni i możemy pracować – a dobra umowa z agencją pomoże to zapewnić.

Na pewno nikt z nas nie podjął pracy, nie przeczytawszy wcześniej umowy, prawda? Bez wątpienia każdy chce wiedzieć, jakie są jego obowiązki prawne, jakie ma prawa i jak może się upewnić, że jest w bezpiecznych rękach. I dokładnie tak Sensiscare podchodzi do relacji z opiekunami.

Co powinna zawierać umowa opiekuna osoby starszej w Niemczech? Na co zwracać szczególną uwagę podczas podpisywania umowy z agencją opiekunek osób starszych?

Opiekunka osób starszych, która zamierza podpisać umowę z agencją, musi wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.

  • Typ podpisywanej umowy – podjęcie pracy jako opiekun osób starszych może nastąpić poprzez podpisanie trzech rodzajów umowy – zlecenia, o dzieło, o pracę.
  • Wynagrodzenie – w umowie koniecznie muszą być podane konkretne kwoty (netto i brutto) razem z terminami wypłat.
  • Zakres obowiązków opiekunki – zakres czynności, które mogą należeć do obowiązków opiekuna seniorów, może być bardzo zróżnicowany, dlatego tak istotne jest, aby był jasno określony i zapisany w umowie. Umowa słowna tutaj nie wystarczy – musimy mieć potwierdzenie na piśmie.
  • Ubezpieczenie medyczne umowa musi zawierać informację o warunkach ubezpieczenia medycznego opiekuna osoby starszej. Ochrona zdrowia jest bardzo istotnym elementem pracy, gdyż daje nam większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Czas obowiązywania umowy i warunki jej zakończenia – to bardzo ważne elementy zarówno dla opiekunów jak i dla agencji.

Podsumowując, następnym razem, gdy będziemy podpisywać umowę z agencją, upewnijmy się, że zawiera ona pięć poniższych elementów:

1. Czy nasze wynagrodzenie jest jasno określone? Powinno być, i to dokładnie takie, jakie zostało nam obiecane.

2. Czy wyszczególnione są wszystkie nasze świadczenia? Powinniśmy wiedzieć, co dostaniemy, kiedy to dostaniemy i ile to jest warte.

3. Czy praca, którą będziemy wykonywać, jest jasno opisana? Zasługujemy na to, aby dokładnie wiedzieć, na co się piszemy.

4. Czy w umowie są opisane wszystkie nasze prawa? Pracodawca nie może nam ich odebrać, więc muszą być spisane i chronione w umowie.

5. Czy czas trwania umowy jest jasno określony? Powinniśmy wiedzieć, na jak długo została zawarta umowa.

Co z dodatkowymi kosztami? Dokumenty, badania lekarskie, szkolenia, transport

Jak pewnie większość osób interesujących się rozpoczęciem pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech, wiemy, że pojawiają się dodatkowe koszty. Przed ostatecznym podpisaniem umowy z agencją koniecznie trzeba zapytać o koszty transportu, tłumaczenia dokumentów i dodatkowych badań lekarskich. Upewnijmy się, że te ustalenia są określone na piśmie. Na przykład nie wszystkie agencje zgadzają się na zwrot lub częściowe pokrycie kosztów biletu lotniczego czy przejazdowego. W Sensiscare opiekunowie mają gwarancję zorganizowanego i opłaconego transportu do miejsca pracy.

Osoby rekrutujące na stanowisko opiekunów osób starszych w Niemczech powinny bez żadnych oporów zadawać pytania w związku z wszystkimi wątpliwościami. Kandydat powinien otrzymać od osoby rekrutującej jasne odpowiedzi.

aktywnosc seniora

Jak rozpoznać renomowaną agencję opieki w Niemczech?

W Internecie można znaleźć setki agencji, które świadczą usługi opiekuńcze zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom. Niestety, nie wszystkie mają dobre intencje. Szukają pracowników, z którymi mogą szybko podpisać umowę o pracę i wykorzystują ich, oferując im niskie wynagrodzenie i gorsze warunki, niż początkowo deklarowali. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy agencja ma własną stronę internetową z domeną zakończoną .de lub .com. Jeśli tak nie jest, bądźmy bardzo ostrożni! Sprawdźmy też, czy są tam informacje, jak skontaktować się z firmą telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Jeśli nie ma takiej informacji, powinniśmy się dwa razy zastanowić, zanim się z nią skontaktujemy.

Zdecydowanie nie warto rozpoczynać pracy jako opiekun osoby starszej za granicą z niepewną agencją. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *