Pomoc osobie starszej w utrzymaniu higieny

Opieka nad osobą starszą, wymaga od opiekunki cierpliwości, oraz zrozumienia dla potrzeb osoby w podeszłym wieku. Musimy wiedzieć, że osoba taka nie będzie wykonywać czynności związanych z higieną z łatwością, a pewne czynności mogą stanowić problem. Związane to jest z drżeniem rąk, pamięcią lub ze zwykłą niechęcią do higieny osobistej. Zachowanie cierpliwości, wyrozumiałości oraz  odpowiednie podejście na pewno ułatwią ten proces.  Asertywność w pracy opiekunki.

Jak pomóc seniorowi w codziennej toalecie?

Aby odpowiednio przygotować pacjenta do toalety porannej, należy go uprzednio poinformować o naszych czynnościach, aby zmniejszyć jego niepewność oraz uzyskać zgodę na wykonywane zabiegi. W łazience powinna być ustawiona odpowiednia temperatura, a na podłogach i pod prysznicem ułożone maty antypoślizgowe. Praca opiekunki bez języka niemieckiego

Przed przystąpieniem do mycia należy przygotować wszystkie niezbędne przedmioty takie jak gąbka, mydło, ręczniki, szampon do włosów oraz dobrej jakości balsamy nawilżające, oraz rękawiczki jednorazowe, jakie będziemy używać podczas toalety i mycia seniora. Gdy rozbieramy pacjenta, ważne jest zachowanie intymności oraz delikatności w kontakcie z ciałem podopiecznego.

Przed użyciem wody sprawdzamy jej temperaturę, a w czasie mycia uważamy na okolice oczu. Natychmiast po myciu suszymy dokładnie skórę i nawilżamy, aby zapobiec wysuszeniu naskórka. Jeżeli podopieczny jest w stanie wykonywać czynności we własnym zakresie, asystujemy i pomagamy tylko w razie konieczności. Opiekunki na wymianie

Pomoc przy ubieraniu i doborze ubrania.

Przed przystąpieniem do toalety ciała ważne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego ubrania, aby po umyciu było w zasięgu ręki i nie trzeba było szukać części garderoby. Ubranie powinno być luźne, łatwe w utrzymaniu czystości, bawełniane oraz przyjemne w dotyku i niepowodujące otarć w czasie siedzenia lub spaceru. Chodziki dla osób starszych

Najlepsze ubranie to spodnie lub spódnice z gumką w pasie, które nie uciskają brzucha, zapinane koszule lub bluzki bawełniane łatwe w założeniu i ściągnięciu bez konieczności dużego wysiłku. Ważnymi elementami są ciepłe skarpety bezuciskowe, rajstopy, oraz buty, które muszą być na płaskiej podeszwie i łatwo wsuwane na nogi. Unikajmy butów zapinanych na zamki czy sznurówki. Zamiast tego użyjmy butów wsuwanych lub zapinanych na rzepy.

Przeczytaj także – Parkinson leczenie.

Dla osoby z demencją warto zmniejszyć ilość ubrań i ograniczyć wybór w kolorach. ponieważ taki senior może być zdezorientowany mnogością wyboru i być bezradny w takich sytuacjach. Nie przetrzymujemy brudnych ubrań w pokoju seniora, i zawsze po zmianie bielizny oraz odzieży zewnętrznej starajmy się o wyniesienie i upranie w pralce z dodatkiem delikatnych detergentów. Osoba starsza u lekarza

Problem z nietrzymaniem moczu – jak pomóc?

Problem nietrzymania moczu lub stolca dotyka większość osób w podeszłym wieku. Wiąże się to z osłabieniem mięśni zwieraczy, a także jest związane z demencją lub chorobą Alzheimera. Rolą opiekuna jest nie tylko utrzymanie czystości miejsc intymnych, ale także zapobieganiu takim wypadkom. Zobacz także Objawy astmy u seniora.

Ważnym elementem w profilaktyce będzie ograniczenie płynów moczopędnych, przy jednoczesnym zadbaniu o prawidłowe nawodnienie osoby starszej, a także wyrobienie nawyku u podopiecznego do częstego korzystania z łazienki i wypróżniania się. Rolą opiekunki jest także delikatne przypominanie o tym. W przypadku gdy podopieczny cierpi na chorobę Alzheimera, ważnym elementem będzie oznaczenie ubikacji i drogi do niej za pomocą taśmy lub światełek.

Przeczytaj również – Co jeść przy protezie?

Warto na kanapach i fortelach rozłożyć folię i nakryć ją łatwymi w praniu pledami polarowymi lub podkładami frotte. W razie konieczności wygodnym rozwiązaniem są pieluchomajtki lub wkłady urologiczne, które dobrze dopasowane i dobrane do wagi zapewnią komfort, a odpowiednia higiena zapobiegnie powstawaniu infekcji i odparzeń. 

Przy każdej czynności zabiegów higienicznych powinno się pamiętać o godności pacjenta, zachowaniu intymności oraz wyrozumiałości dla tego typu wypadków. Nie spieszyć się i być delikatnym. Podczas mycia i w trakcie zabiegów należy zwracać uwagę na zranienia i wszelkie zmiany skórne. Jeśli zauważymy powstałe, niepokojące zmiany należy o tym poinformować rodzinę seniora.

Najnowsze zlecenia dla opiekunek

Comments are closed.

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!