Jak zorganizowane są wyjazdy opiekunek do Niemiec?

Zdecydowałaś się już podjąć pracę jako opiekunka seniora i zapewne zastanawia Cię, co trzeba zrobić, żeby wyjechać do Niemiec, a także jak wygląda organizacja samego wyjazdu do pracy. Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, aby niczego nie przeoczyć i dobrze się przygotować przed podróżą.

Przygotowanie do wyjazdu opiekunki do Niemiec

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, co powinnaś zrobić krok po kroku i po czyjej stronie leży pomoc w organizacji wyjazdu do Niemiec.

Słownictwo z zakresu opieki osób starszych

W pierwszej kolejności warto przygotować się przede wszystkim językowo i powtórzyć słownictwo z zakresu opieki i chorób podeszłego wieku, zwroty codziennych czynności dotyczące: gotowania, ubierania, sprzątania, czy też robienia zakupów. Dobrze jest również przygotować informację w języku niemieckim zawierającą własne dotychczasowe do-świadczenie w opiece. Jeśli szukasz do powtórki gotowego materiału językowego dla opiekunek, to zajrzyj do nas na bloga i przeczytaj artykuł: „Niemiecki dla opiekunek osób star-szych – najważniejsze zwroty na początek”.

Niezbędne formalności przed wyjazdem

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z agencją. Jeśli mieszkasz w Bielsku-Białej lub okolicach, możesz nas odwiedzić osobiście w biurze naszej siedziby Sensis Care i podpisać dokumenty na miejscu. Możemy też i to robimy zazwyczaj, nadać przesyłkę kurierską z dokumentami na wskazany przez Ciebie adres. Należy zweryfikować ich poprawność, podpisać dwa komplety i odesłać jeden z nich listem poleconym na adres podany w dokumentach.


Jeśli wyjazd organizowany jest z dnia na dzień, wtedy zarówno dokumenty, dane teleadresowe Twojego wyjazdu, jak i bilet, zostaną przesłane na Twój adres mailowy, a oryginały dokumentów wysyłamy do domu podopiecznego w Niemczech.

Wszelkie informacje na temat danego wyjazdu są przekazywane przez koordynatora Sen-sis Care przed planowaną datą rozpoczęcia zlecenia. Najlepiej kontaktować się z osobą, która organizuje nasz wyjazd. Biuro Sensis Care działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00. Nasze numery telefonu: +48 570 13 13 10, 570 13 13 80, 733 000 922.

W przypadku jakichkolwiek problemów, podczas podróży do miejsca docelowego, opiekunka powinna niezwłocznie skontaktować się z biurem Sensis Care korzystając z alarmowego nr telefonu otrzymanego od nas razem z dokumentami związanymi z wyjazdem.

Co warto, aby opiekun zabrał ze sobą do Niemiec. Lista potrzebnych rzeczy:

Przed wyjazdem koniecznie spakuj ze sobą

Niezbędne dokumenty – zabierz ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty lub pasz-port, prawo jazdy jeśli na zleceniu będzie potrzebne, dokumenty związane z podróżą i pobytem w Niemczech, polisę ubezpieczeniową, obecnie też paszport Covidowy – jeśli podsiadasz.

Należy także spakować:

Zabierz ze sobą trochę gotówki, na wypadek wystąpienia okoliczności, w których nie będzie możliwości zrealizowania płatności kartą. W dzisiejszych czasach prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest raczej rzadkie, ale będziesz spokojniejsza podczas podróży, mając przy sobie jakieś środki finansowe.

Kwota zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Nasz zespół Sensis Care, zaleca zabrać ze sobą ogółem nie mniej niż 100 Euro. Wyjeżdżając za granicę, należy mieć ze sobą pieniądze, które mogą przydać się, kiedy zaistnieje nagła konieczność dojechania autobusem, pociągiem, lub taksówką pod na podopiecznego. Upewnij się, się czy też masz możliwość wypłacania gotówki za granicą. Warto wiedzieć, że karty akceptowane w bankomatach niemieckich to między innymi: VISA, Maestro, Master Card, Cirrus. Jeśli z powodu nieprzewidzianych zdarzeń losowych, będziesz potrzebowała nagle pieniędzy, to powinnaś to zgłosić koordynatorce Twojego wyjazdu, która pełni rolę Twojego opiekuna i wspiera podczas trwania zlecenia.

Zdarza się też tak, że opiekunka przyjeżdżając na zlecenie, nie zabiera ze sobą nawet tych 100€, a czas trwania zlecenia to np. kilka miesięcy. Wtedy panie często pytają o zaliczkę za przepracowane dni. W takich przypadkach Sensis Care wysyła klientowi krótki formularz, który następnie klient wypełnia i odsyła z podpisem do firmy. Na tym dokumencie widnieje kwota, jaką opiekunka ma otrzymać w gotówce od klienta. Ten proces zawsze przebiega szybko i bezproblemowo, a uzgodniona zaliczka zostaje wypłacona nawet w tym samym dniu.
Oczywiście wszystko odbywa się za zgodą rodziny, opiekunki i Sensis Care.

Zabierz sprawny telefon komórkowy z doładowaną kartą jeśli nie posiadasz abonamentu i włącz usługę roamingu. Nie zapomnij też o ładowarce do telefonu i o zabraniu ze sobą wszystkich numerów kontaktowych, pod którymi można zasięgnąć informacji w sytuacjach kryzysowych.

Kosmetyki i środki higieny osobistej,

Jeśli stale przyjmujesz jakiekolwiek lekarstwa, zabierz ich taką ilość, aby wystarczyła Ci na cały wyjazd,

Przynajmniej jeden ręcznik do użytku osobistego,

Kilka osobistych drobiazgów, które umilą Ci czas pobytu poza domem, np. dobra książka, zdjęcie rodziny lub ulubiony koc

Zabierz wygodne ubrania i obuwie, dostosowane do aktualnej pory roku,

A jeśli nie władasz biegle językiem niemieckim, zabierz ze sobą rozmówki polsko-niemieckie lub uaktywnij translator na smartphonie, bądź też zainstaluj mobilną aplikację do nauki języka, wtedy będziesz mogła szlifować swoje umiejętności językowe w wolnym czasie,

Mogą się też na początek przydać jednorazowe rękawiczki. Oczywiście w trakcie pobytu środki higieniczne powinna zapewnić rodzina seniora.

Nie zapomnij zabrać też obowiązującej podczas pandemii maseczki chirurgicznej (najlepiej całe opakowanie). Przyda się też środek bakteriobójczy do przemywania rąk.

Jak dojechać do domu podopiecznego?

O sposobie dotarcia do domu podopiecznego zostaniesz poinformowana przed wyjazdem przez koordynatora Sensis Care. Najczęściej podróż odbywa się busem od drzwi do drzwi, czyli kierowca zabiera Cię z Twojego domu i docierasz na miejsce zlecenia.

Koordynacja przejazdu jak i opłata leży też po naszej stronie i nie musisz się ani tym martwić, ani zajmować w jakikolwiek sposób. Jeśli na przykład zdecydujesz się jechać własnym autem, oczywiście też jest taka możliwość. Skontaktuj się wtedy z nami w celu ustalenia szczegółów.

Co powinniśmy zrobić, jeśli przewoźnik się spóźnia?

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że czekamy pod adresem wskazanym na bilecie i we właściwym czasie.

Przewoźnik powinien przesłać wiadomość SMS z informacją, o której godzinie pojawi się bus wraz z bezpośrednim numerem telefonu do kierowcy. Na bilecie zawsze znajdują się szczegółowe dane adresowe oraz przybliżone godziny wyjazdu i dotarcia na miejsce wraz z kontaktem do firmy przewozowej.

Jeśli na dany moment, problemu nie udaje się rozwiązać, to warto skontaktować się z koordynatorem lub pod numer alarmowy agencji organizującej wyjazd.

Co zrobić, zanim dotrzemy do opiekuna?

Przed dotarciem na miejsce warto skontaktować się z rodziną seniora, z osobą kontaktową, wskazaną w dokumentach wyjazdowych (zadzwonić lub wysłać SMS).

Przede wszystkim, jeśli w wyniku niezależnych od nas okoliczności nasz przyjazd może się opóźnić lub dotrzemy na miejsce wcześniej, powinniśmy o tym poinformować rodzinę podopiecznego, o której godzinie będziemy w miejscu. Czas dotarcia na miejsce uzyskamy u kierowcy.

Jeśli z różnych powodów mamy trudność z przekazaniem informacji osobie kontaktowej o czasie naszego przyjazdu, a wiemy, że u podopiecznego jest aktualnie inna opiekunka, to możemy zadzwonić do tej osoby i również jej przekazać informację o godzinie naszego dotarcia.

Pamiętajmy, że w każdej alarmowej sytuacji, istnieje możliwość skontaktowania się z biurem Sensis Care. Zapewniamy wsparcie koordynatorów dostępnych 24/h przez 7 dni w tygodniu oraz pomoc w nagłych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj naszą ofertę dla Ciebie!